Samsung, “BrandFinance” tarafından hazırlanan Global 500 listesinde geçtiğimiz yıla oranla %54’lük bir artış gösterek 58.5 milyar dolara ulaşan marka değeri ile dünyanın en değerli ikinci markası oldu

teknoloji 6 - Samsung Dünyanın En Değerli 2. Markası

Uluslararası B2C (firmadan müşteriye) ve B2B (firmadan firmaya) sektörlerinde lider markaların, finansal ve marka performanslarını baz alarak, dünyadaki en geniş marka değerlendirme çalışmasını yapan Brand Finance’in, marka araştırması Global500’ün sonucunda,Dünyanın en değerli 500 markası belirlendi.

Geçen yılki listede 38 milyar dolarlık marka değeriyle 6. sırada yer alan Samsung, bu yıl önemli bir yükseliş göstererek 59 milyar dolara yakın marka değeri ile “Dünyanın en değerli 2. markası” oldu Dünyanın en değerli ilk 5 markası arasında, %54’lük oranla ,2012 yılına kıyasla, en büyük artışı gösteren marka olan Samsung aynı zamana 20.6 milyar dolarlık büyüme ile değerini en fazla artıran marka da oldu.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Interbrand tarafından, markanın değerine katkı sağlayan: ” Finansal performans“, “Müşteri seçimine etki”, “Şirket gelirini artırmaya etki” olmak üzere üç ana faktör üzerinden belirlenen “En İyi 100 Küresel Marka Raporu” geçtiğimiz yılın sonunda açıklanmıştı. Samsung, Interbrand raporunda paylaşılan 2012 yılı “En İyi 100 Küresel” marka arasından 32.89 milyar dolarlık değeriyle Dünyanın en değerli 9. markası ilan edilmişti.