Mobil cihazların yetersiz pil performansı herkesin ortak sorunu. Bu soruna çözüm ise Japonya’dan geldi. İşte mobil cihazlarda pil performansını %60’a kadar artıracak yeni gelişmeler:

hitachi maxell - Cepte Pil Performansını %60 Artacak Buluş

Akıllı telefonların ekran boyutu her geçen büyüyor. Bu büyüme doğal olarak daha fazla enerji ihtiyacını ortaya çıkarıyor fakat mevcut pil teknolojileri bu büyüme paralelinde bir gelişim göstermediğinden, bu kapsamdaki beklentinin karşılanması olanaksız hale geliyor.
Bu noktada çalışmalar yürüten Hitachi Maxell, daha küçük boyutlarda daha büyük kapasiteli piller oluşturmanın bir yolunu bulmuş. Li-Ion tabanlı bu teknoloji sayesinde, mevcut fiziksel boyutlar değişmede pil kapasitesini %60’a kadar artırmak olanaklı hale geliyor.
Bir başka ifadeyle günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan pillerin 2000mAh olduğunu kabul edersek, %60’akadarlık bir performans artışıyla aynı boyutta 3200mAh kapasiteli bataryaları telefonlarımızda görmek mümkün olacak.
Hitachi Maxell imzasını taşıyan bu teknoloji sayesinde kapasite artışına ek olarak pillerin mevcut enerji seviyesini daha uzun süre koruyabilmesi ve kapasite kaybının daha düşük seviyelerde gerçekleşmesi gibi kazanımlar da sağlanabiliyor.
An itibariyle üzerinde çalışılmaya devam edilen teknolojinin ne zaman kullanılabilir olacağına ilişkinse bir bilgi mevcut değil. Dileriz çok uzun sürmez.