Yeni Vodafone Smart Tab II 10", tasarımı, donanımsal özellikleri ve kullanım kolaylığıyla tercih edilebilecek bir tablet.

GSM sektöründe yaşanan kıyasıya rekabet, GSM şirketlerinin kendi ismiyle çıkardığı akıllı telefon ve tabletlerde de sürüyor.
Her 3 GSM şirketinin de kendi adıyla çıkarmış olduğu akıllı telefonu bulunsa da tablet konusunda şimdilik Turkcell ve Vodafone'nin ürünleri mevcut.
Geçtiğimiz günlerde Vodafone Smart Tab II ismiyle piyasaya 7 ve 10 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuna sahip tablet süren Vodafone, tercih edilebilir iki iddialı ürünün daha sahibi oldu.
Vodafone'nin 10 inç ekran büyüklüğündeki Yeni Smart Tab II cihazını yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum ve beklediğimden daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyebilirim.
Cihazın çok estetik güzel bir tasarımı var.
Donanım olarak da Yeni Vodafone Smart Tab II, birincisine kıyasla çok daha profesyonel ve daha üstün yeteneklere sahip.
İlk smart tabletini ZTE'ye ürettiren Vodafone, bu sefer Lenovo'yu tercih etmiş. İyi ki de öyle yapmış çünkü Lenovo, hem aksesuar hem de güncellemelerle cihazı destekliyor.
Bir GSM operatörü tarafından piyasaya sürüldüğü için 3G internet bağlantısı olduğunu söylemeye bile gerek yok.
Çok Hafif
Tablet bilgisayarların en çok tercih edilme nedeni hafif ve taşınabilir olmaları.
Bu açıdan baktığınızda, Yeni Vodafone Smart Tab II beklentileri fazlasıyla karşılıyor.
Cihaz, piyasadaki en hafif tabletlerden biri ve 580 gram civarında bir ağırlığı var. İnce ve hafif tasarımıyla kolayca çantanızda taşıyabiliyorsunuz.

"Klavye Aksesuarı Kesin Alınmalı"
Bence bu tabletin en önemli özelliği klavye aksesuarı ile sunuluyor olması. Yeni Vodafone Smart Tab II 10", isteğe bağlı olarak klavyesi ile birlikte alınıp kullanılabiliyor.
Klavye aparatı kesinlikle olması gereken bir aksesuar. En azından benim gibi işi gereği sürekli dışarıda olan ve hızlıca birşeyler yazması gerekenler için bu aparat çok önemli. Büyük bir kullanım kolaylığı getiriyor.
Tablete aparatı çok rahat takıp çıkarabiliyorsunuz. Bu aparatı taktıklan sonra tabletinizi laptop gibi kullanma şansına sahip oluyorsunuz. Tablet, aparatla birlikte de çok şık duruyor.
Üstelik, klavye aparatı üzerinde çift USB girişi bulunuyor. Bu sayede flaş belleklerdeki dosyalarınıza rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Klavye aparatı üzerinde USB girişleri dışında bir de SD kart girişi bulunuyor. Bu da tabletin bir başka artısı.
Performans
Yeni Vodafone Smart Tab II 10", 16 GB hafıza ile geliyor. Bu, günümüz şartlarında en çok tercih edilen ve yeterli olarak görülen bir kapasite. Ama az önce de söylediğim gibi aparatıyla birlikte cihazı aldığınızda USB belleklerle bu kapasiteyi artırabiliyorsunuz.
Cihazın, çift çekirdekli 1.5 Ghz bir işlemcisi var. Dolayısı ile piyasadaki diğer tabletlerle kıyaslandığında çok hızlı bir tablet deneyimi sağlıyor.
Bugün tabletlerde en çok yaşanan sorunlardan biri olan takılmalar bu cihazda hemen hemen yok gibi.
Arayüz geçişleri ve tarayıcı performansı çok başarılı. Cihaz, Adobe Flash Player desteği ile geliyor. İnterneti kullanırken flash içeriği yoğun sitelerde bile çok hızlı tepki veriyor. Bir takılma veya yavaşlık yaşamıyorsunuz.
Bunu dışında video ve oyun performansı konusunda da bir sıkıntı yaşatmıyor. Ekran kalitesi ful HD olmasa da tatmin edici bir çözünürlük ve görüntü kalitesi sunuyor. 1280x800 piksel gibi yüksek bir çözünürlüğe sahip.
Cihazın üzerinde 5 megapixel kamera bulunuyor. Bu da bir tablet için oldukça yeterli bir özellik.

Pil Ömrü
Akıllı cihazlarda en büyük sorun hiç kuşkusuz pil sorunu. Her ne kadar telefonlara nazaran tabletler (kullanım sıklığının düşük olması nedeniyle) çok daha uzun süre şarj gerektirmese de yine de pil konusu önemli.
Vodafone Smart Tab II 10" için ifade edilen 10 saat pil ömrü gerçekçi bir değer. Günlük kullanımlarda bu süreyi geçtiğim zamanlar da oldu.
Genel olarak baktığımız zaman, tüm bu özellikleri ile Vodafone Smart Tab tavsiye edilebilecek bir tablet.
Yeni Vodafone Smart Tab II 10", günde 1.5 TL’den başlayan fiyatlarla ve kotasını aşmayan internet paketleri ile 24 ay taahhütlü olarak Vodafone müşterilerine satılıyor. Yani ayda 45 TL ödeyerek 250 MB interneti içinde bu cihaza sahip olabiliyorsunuz.
Ayda 55 TL ödeyerek 1 GB internet, ayda 65 TL ödeyerek de 4 GB internet seçenekleriyle de Yeni Vodafone Smart Tab II 10" alabiliyorsunuz.
Tablet Özellikleri:
Ekran: 10” WXGA ekran(1280x800)
İşlemci: Qualcomm MSM8260 (dual core@1.5GHz)
İşletim sistemi: Android ICS 4.0.3
Bağlantı Özellikleri: UMTS 900/2100MHz GSM/ EDGE / 3G / HSPA+ Rel 7 DLNA, WiFi b/g/n, BT 4.0, GPS/AGPS
Kamera: 5 MP (AF, LED) arka/ 1.3 MP ön kamera
Hafıza: 1GB RAM / 16GB eMMC
Boyutlar: 259.8 x 178.0 x 8.69 mm
Ağırlık: 580 gr
USB aparatı ile bağlantı: DLNA; HDM
Yüklü gelen Uygulamalar: Tarayıcı, Hesap Makinesi, Kamera, Kişiler, İndirilenler, Mesajlaşma, Ayarlar, Ses Kayıt, Vide, Müzik, Galeri, Email, Saat, Video Kaydetme, Takvim