Spermler kuvvetli yalnız yüzücülerdir ve tabi ki hayatın ta kendisini taşırlar aslında.

spermbot 640x360 - Uzaktan Kumandalı Spermler ?

İlk duyduğunuzda kulaklarınıza inanamayabilirsiniz ama evet bilim adamları uzaktan kontrol edilebilen ve rahimde bulunan döllenmiş yumurtaya çeşitli nedenlerden oluşabilecek hastalıkları engelleyecek ilaç taşıyabilen sperm üretmeyi başardılar.
Dresden Enstitüsünde araştırmacılar vücuda güvenli bir şekilde sıvı aktarımını sağlayacak micro robotlar üzerinde çalışıyorlardı ancak her robotun çalışması için bir yakıta ihtiyaç duyması ve bunun sonucunda oluşacak zehirli maddelerin insan vücuduna zarar vereceği öngörüsü sonrasında micro robot projesi rafa kaldırıldı. Bilim adamlarının dahiyane buluşları tam da bu sırada ortaya çıktı .
Dresden Enstitüsü Yöneticisi Profesör Oliver G. Schmidt yaptığı açıklamada ‘Biz düşündük ki insan vücuduna zarar verebilecek micro robotlar yerine fiziksel olarak problem yaratmayacak sperm hücrelerini kullanabiliriz’ diyor. Sperm hücreleri kolayca kullanılabilir zararsız ve etkili ve aynı zamanda vücut sıvıları ile yüzme yeteneğine sahip.
Her sperm bot saniyede 100 mikrometre gidebilir bu da yaklaşık olarak uzun bir insanın14 saniyede 50 metre yüzmesine denk geliyor. İnsan vücudu dışından yönlendirilebilen spermbotlar taşıdıkları çeşitli ilaçlar sayesinde yumurta da bulunan kanserli hücreleri iyileştirmeye yönelik ilaçlar da taşıyabilir.