‘Nintendo Wii 200 dolardan satılabilir’

ni5vp - ‘Nintendo Wii 200 dolardan satılabilir’

Konsol piyasasında Microsoft ve Sony gibi devlerle rekabet eden efsanevi oyun ve oyun donanımı üreticisi Nintendo’nun, bu yıl piyasaya çıkacak olan Wii isimli oyun konsolunu oldukça ucuz bir fiyatla piyasaya sürmesi bekleniyor. Analizcilere göre Nintendo’nun yeni oyun konsolu 200 dolardan piyasaysa girebilir.

Los Angeles’da devam eden dünyanın en büyük elektronik eğlence fuarından birisi olan E3’te (Electronic Entertainment Expo) firmalar yeni donanım ve yazılımlarını tanıtmak için birbirleriyle yarışıyor. Geçtiğimiz gün, Sony, 11 Kasım 2006’da piyasaya sürülecek olan yeni oyun konsolu PlayStation 3’ün fiyatını açıklamıştı. Oyun konsolu piyasasının Sony ve Microsoft’tan sonra üçüncü en büyük ismi olan Nintendo’nun, Wii konsolu için rakiplerine göre daha avantajlı bir fiyat biçmesi bekleniyor.

Nintendo henüz Wii için kesin bir fiyat açıklamasa da beklentiler ürünün Sony’nin PlayStation 3’ünden ve Microsoft’un Xbox 360’ından çok daha ucuz olacağı yönünde. Daha önce özellikle Sony’nin PlayStation 3’ü bahara yetiştiremeyerek piyasa çıkış tarihini erteleyeceğini tahmin ederek dikkat çeken Merrill Lynch analiz firması şimdi de Wii’nin 200 dolara satılacağını ifade ediyor. Xbox 360’ın ve PlayStation 3’ün temel sürümlerinin fiyatlarının sırasıyla 400 ve 500 dolar olduğu göz önünde tutulunca bu fiyat yeni jenerasyon bir oyun konsolu için oldukça marjinal kalıyor.

Sony ve Microsoft yeni konsollarını daha çekici kılmak için pahalı teknolojilere yatırım yaparken Nintendo farklı bir strateji kullanıyor. Nintendo, ürünün fiyatını artıran daha fazla işlem gücü ve daha etkileyici grafiklerin yerine daha yenilikçi teknolojileri takip ediyor. Firmanın yeni oyun konsolu için ürettiği kablosuz oyun kolu bu yeniliklerden en dikkat çekeni. Oyun oynama deneyimini tamamen değiştirecek olan hareket algılayıcı bu kol sayesinde, Wii’de, grafik olarak Xbox ve PlayStation 3’le yarışacak oyunlar çıkmasa bile oyun sektörüne farklı bir soluk getirecek oyunların kendini göstermesi bekleniyor.

Nintendo geçen hafta, daha önce Revolution olarak bilinen yeni oyun konsolunun bundan böyle Wii olarak çağrılacağını açıklamıştı. Nintendo yaptığı açıklamada böyle bir isim seçmelerinin nedeni olarak Wii’nin İngilizce’de “biz” anlamına gelen “we” kelimesini çağrıştırdığı için seçtiklerini belirtmişti. Firma yaptığı açıklamada “biz” çağrışımının pek çok insana samimi geleceğini ve firmanın 7’den 77’ye herkese hitap eden bir konsol yaratma isteğinin bir sembolü olduğunun üzerinde durmuştu.