Vista Mail de bulunduğu söylenen açık, Vista kullanıcılarının başını ağrıtacak gibi görünüyor. Büyük risk olarak görünen ama henüz hortlamayan açık hakkında ilk bilgiler için buyrun

Güvenlik konularında en çok okunan mail gruplarından biri olan Full Disclosure'dan geçen Cuma yapılan açıklama, Vista kullanıcılarını oldukça tedirgin etti. Söylenen o ki, Vista Mail'e gelen saldırı e-postası, kötü niyetli bir link içeriyor ve kullanıcı bu linke tıkladığında sisteminde bir program çalışmaya başlıyor, üstelik de size hiçbir uyarı göstermeden!


Vista Mail Outlook'un varisi olarak gösteriliyordu
Vista ile entegre olarak gelen Vista Mail sayesinde Outlook'a ihtiyaç duymuyorsunuz. Vista Mail, Microsoft'un Vista kullanıcılarına hediye ettiği ücretsiz bir mail yönetme programı. Outlook'un hemen hemen her özelliğini bünyesinde barındırıyor. Şimdilerde bu söylentilerle reytingini riske atsa da oldukça başarılı bir e-posta programı.Microsoft ne dedi?

Bu söylenti sonrasında Microsoft'tan yapılan açıklamada sorunun analiz edilmeye çalışıldığı ve eğer böyle bir sorun varsa bir sonraki yama ile giderilmeye çalışılacağı söylendi. McAfee gibi ünlü anti virüs yazımları üreten firmalar da böyle bir saldırının mümkün olacağını belirttiler.

Şu ana kadar böyle bir saldırı ile ilgili hiç bir vakanın kendilerine gelmediğini belirten Microsoft'a göre şu an çok fazla Vista Mail kullanıcısının olmaması virüsün yayılma riskinin artmaması açısından bir şans olarak görünüyor.

Vista için bir yama yayınlanmıştı
Şu ana kadar Ocak ayından beri piyasada olan Vista için kritik seviyede sadece bir yama yayınlanmıştı. O yama da Windows Defender adlı entegre güvenlik programının tarama motorunda bulunan bir açığı gidermek içindi.