Telekominaksyon Kurumu Başkanı Acarer, Turkcell'in karşı dava açtığı numara taşınabilirlikle ilgili mahkeme sonuçlarını gazetecilere ilk kez açıkladı.


Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, ''Numara taşınabilirliği öyle ya da böyle olur'' dedi. Acarer, sektörü izleyen bazı gazetecilerle yemekli toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda, Turkcell'in, abonelere numara değiştirmeden istedikleri GSM operatörüne geçme imkanı sağlayan numara taşınabilirliği yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali konusunda Danıştaya açtığı dava gündeme geldi. Telekomünikasyon Kurumu aleyhinde bugüne kadar çok sayıda dava açıldığını ifade eden Acarer, hiçbir davayı kaybetmediklerini ifade etti.

Numara taşınabilirliği yönetmeliğinin iptali halinde Kurumun, iptal gerekçesini dikkate alarak, yeni bir yönetmelik çıkarabileceğini dile getiren Acarer, 2. nesil GSM imtiyaz sözleşmelerinde numara taşınabilirliği ve ''roaming'' konularında boşluk bulunduğunu kaydetti.

Acarer, 3. nesil mobil haberleşme (3G) konusundaki imtiyaz sözleşmesine numara taşınabilirliği konusunun da konulacağını belirtti. Acarer, numara taşınabilirliğinin gerçekleşmemesi halinde, gelecekte, 3. nesil GSM hizmeti almak isteyen aboneler için yeni numara tahsislerine gidilmesinin bir zorunluluk olacağını kaydetti. ''Numara taşınabilirliği öyle ya da böyle olur'' diyen Acarer, 3. nesil mobil haberleşme ile geniş band erişim konularının da uygulamaya konulacağını söyledi