iPod’lu ayakkabı yolda

156921011uw - iPod’lu Ayakkabı Yolda

Nike ile Apple ortaklaşa yaptıkları bir duyuru ile iPod uyumlu bir spor ayakkabı geliştirmekte olduklarını açıkladılar. Kablosuz bir şekilde tasarlanan sistem, sporcunun performansını kaydedip, çeşitli verileri sesli veya görüntülü bir şekilde sunabilecek. Nike+iPod Sport Kit isimli ürünün iki ay içerisinde piyasada olacağı belirtildi.

Nike, bu sefer iPod’un yaratıcısı Apple ile anlaştı. İki firma yaptıkları duyuruda, iPod Nano ve özel olarak hazırlanan bazı Nike ayakkabılarının kablosuz bir adaptörle birleştirileceği açıklandı.

Nike+iPod Sport Kit isimli adaptör, sporcuya; koşu süresi, kat edilen mesafe ve yakılan kalori gibi çeşitli verileri kaydedebilmesini sağlayacak. Sporcu ayrıca bu verilerin geri bildirimlerini görüntülü veya sesli bir şekilde anında alabilecek.

Antrenmandan sonra kaydedilen veriler, iPod’un iTunes yazılımına bağlanmasıyla Nike’ın nikeplus.com Web sitesine gönderilerek arşivlenmesi sağlanabilecek. Yeni adaptör ile iPod’a “Power Song” isimli yeni bir özellik de kazandırılacak. Bu özellik sayesinde sporcu tek bir tuşa basarak kolay bir şekilde yeni şarkıları şarkı listesine ekleyebilecek.

100 dolarlık Nike+ Air Zoom Moire, iPod’u destekleyecek ilk ayakkabı olacak. Yapılan açıklamada daha fazla ürünün geliştirileceği belirtildi.

İki ay içerisinde piyasaya çıkacağı açıklanan Nike+iPod Sport Kit’in fiyatı 29 dolar olacak