Gelişmekte olan ülkelerdeki yoksul çocukları bilgisayara alıştırmayı amaçlayan, ‘Her çocuğa bir dizüstü’ projesinde üretim aşamasına gelindi. Linux tabanlı dizüstüler 2007’de hazır.
5336 - ‘Her Çocuğa Bir Dizüstü’ Hazır
Dünyanın en önemli üniversitelerinden MIT profesörü Nicholas Negroponte’nin fikir babalığını yaptığı, ‘Dünya’da her çocuğa bir dizüstü’ kampayasında, çocuklara dağıtılacak Linux-tabanlı bilgisayarların prototipleri ilk kez basına tanıtıldı. Çocuklara verilecek olan bilgisayarlar, renkli ve sempatik görünümlü tasarlandı.

Açık kaynak işletim sistemi Linux tabanlı (Fedora Core 5.0) dizüstü bilgisayarlar turuncu, yeşil, mavi ve sarı renklerde olacak, 800’e 480 piksel görüntü kalitesinde ekrana sahip olacak. Kar amacı gütmeyen The One Laptop Per Child organizasyonu yetkilileri, ilk dizüstü bilgisayarların 2007 başından itibaren üretim bandından çıkacağını belirtiyor. Bilgisayarlar ticari kanallardan satılmayacak, hükümetlere hibe edilerek dağıtılması sağlanacak.

‘Her çocuğa bir dizüstü’ kampanyasının mimarı MIT profesörü Nicholas Negroponte, bilgisayarların Hindistan, Çin, Brezilya ve Nijerya’da dağıtılacağını ifade etti. Intel ve Microsoft gibi bilgisayar devlerinin de, gelişmekte olan ülkelerde benzer ucuz bilgisayar dağıtım projeleri bulunuyor.