Bilişim dünyasının iki devi arasındaki ezeli rekabette bir mücadele daha bitti. Görünene göre Windows Vista Service Pack 1, mahkeme kararıyla çıkıyor.


Windows Vista’nın masaüstü aramasının MSN tekelinde olması, Google’ın Microsoft’a dava açmasına neden olmuştu. Adalet Bakanlığı ile Microsoft’un 19 Haziran’da yayınladığı bildiride, ilk yama paketinde Windows Vista’nın masaüstü arama özelliğinde değişiklikler yapılacağı açıklandı. Aynı bildiride ilk yama paketinin zaman yayınlanacağı hakkında da bilgi verildi. Buna göre, Windows Vista için çıkarılacak olan ilk Service Pack'in beta sürümü yıl sonuna doğru kullanıcılara sunulacak. Gerçi Microsoft gibi yüksek bir işgücüne sahip bir firmanın yama paketinin denemelerine yıl sonunda başlaması, biraz düşündürücü.

Microsoft, Doğru Olanı Yapacak!

Federal bir yetkili, Amerikan Hükumeti ve Google tarafından gündeme getirilen tekelcilik konusunu inceleyen on yedi eyalet avukatının, Microsoft’un bu kararından menuniyet duyduğunu açıkladı. Windows’un düzenlemeyi planladığı mekanizma ile, hem bilgisayar üreticileri, hem de kullanıcılar kendi masaüstü arama programlarını kendileri belirleyebilecek ve sisteme uyarlayabilecek.

Emsal Olacak mı?

Bu anlaşma elbette tüm sorunları bir anda çözen sihirli bir değnek değil. Diğer taraftan yazılım endüstrisindeki rekabeti daha adil hâle getireceği de kesin. Boş buldukları her noktaya kendi yazılımlarını yerleştirmeyi pek seven Microsoft ve benzeri firmalar için bu gelişme bir "dur ihtarı" olarak nitelenebilir. Gerçi biz ne ateşler gördük dur ihtarından sonra açılan; daha vurulan kimse yok.