Bir adam var ki Sony onu bulduğu yerde temizlemek istiyor da olsa aslında PSP'nin hâlâ satıyor olmasını ona borçlu diyebiliriz. Gizli kahraman,Genckolik.Net'te


Yüksek fiyatı ve görece daha az eğlenceli bir oyun seçeneği olmasıyla, en büyük rakibi Nintendo DS karşısında ezilen Sony PlayStation Portable, homebrew (tam karşılığı, ev yapımı) oyunlar ve fiyat düşüşü sayesinde toparlanmaya başladı. ISO dosyalarını oynatmaya yarayan ve korsan oyun olarak nitelendirilebilecek homebrew sistemini, sistemdeki açıklardan faydalanarak her güncellemeden sonra kullanılır kılan en önemli isimlerden biri de Dark Alex.

Güncellemeler Kullanıcıyı Kısıtlıyor!

Sony, taşınabilir el konsolu PSP’yi düzenli olarak güncelleyerek güvenlik açıklarını kapatıp, kullanıcıların ücretsiz edinebildikleri ISO biçimindeki oyunları çalıştırmalarını engelleyerek özgün yazılıma yönlendirmeye çalışıyor. Ancak bir isim var ki, 3.10 sürümünde konsolun işletim sistemiyle çekirdek bağlantısının kapatılmasına rağmen, bu dosyaları bozarak kaynak dosyalara ulaşmayı başardı. Böylece işletim sistemini, ünlü homebrew emülatörü DevHook’u kullanmaya bile gerek kalmadan çalıştırarak adına da Open Edition dedi. Son olarak 3.40 gerektiren oyunları çalıştıran 3.40 Open Edition sürümünü yayınlayan bu kişinin kod adı az önce tanıttığımız üzere Dark Alex.

Yaptığının ne kadar yasal veya etik olduğu tartışılır olsa da, Dark Alex’in yayınladığı 3.40 Open Edition ve fiyat indirimi ile birlikte PSP satışlarının yüksek oranda arttığı da bir gerçek. Bu konuyla ilgili Sony’den henüz yasal bir tepki görmediğini söyleyen Dark Alex; “Bence yaptığım yazılımı nasıl kullanacakları konusunda doğru kararı vermek kullanıcılara kalmış.” yorumunu yapıyor. SDN olarak bizim yorumumuz da mücadeleci eylemleri destekler nitelikte olacak. Bizce, bir ürünü, üzerine ne tür kısıtlamalar olursa olsun, başkalarının haklarını ihlal etmeden kendi istediğimiz şekilde kullanmak hakkımızdır.

GTA: Özgürlüğün Anahtarı

Zamanında bir diğer programcı olan Fanjita tarafından Grand Theft Auto Liberty City Stories oyunun kayıt dosyaları aracılığıyla PSP’nin korumasının kırılması, adı geçen oyunun satış rekorlarına ulaşmasını ve hâlen PSP’de en çok satılan oyun unvanını korumasını sağladı. Bir dönem GTA: Liberty City Stories yapımcı ve yayıncısı Rockstar’ı ihya eden hacker’lar, şimdi de Sony’nin prim yapmasını sağlıyor. Durumdan zararlı çıkan taraf da, büyük masraflarla hazırladıkları özgün oyunları satmaya çalışan oyun yapımcıları ile, homebrew sevdasına kapılıp işlem sırasında hata yaparak konsolu kullanılmaz hâle getirenler oluyor


Dark Alex’in sitesine ulaşmak için: http://www.dark-alex.org