eBay, yaklaşık bir hafta kadar önce, kendi ödeme sistemine rakip bir sistem ürettiği için Google’ın reklam servisini kullanmayı bırakmıştı.


Google’ın reklam hizmet AdWords, arama motoruyla aratılan anahtar kelimelere uygun sitelerin reklamını gösteren ve tıklama başına parayı tahsil edip reklamverene aktaran bir sistem olarak oldukça üne kavuştu. Bu sistemin en büyük müşterilerinden biri de, en çok tutulan internet alışveriş ve müzayede sitesi eBay. eBay anahtar kelimeler aracılığıyla arama motorunu kullanan kişileri kendi açık artırmalarına yönlendirebiliyordu.

Google, eBay’in ödeme sistemi PayPal’a rakip bir sistem olan Checkout’u duyurup müşterileri bu yöne çekmeye çalışınca, eBay misilleme olarak AdWords reklam hizmetini kullanmaktan vazgeçmişti. Google’dan her yıl on milyonlarca anahtar kelime satın alan eBay’ın bu kararı; sanal gündemde şok etkisi yaptı.

Yeni Hedefler

Ortalık sakinleşince şapkayı önüne koyup düşünen eBay ise sistemi tekrar kullanmaya devam edeceklerini; fakat eskisi kadar ağırlık vermeyeceklerini açıkladı. Nedense bu olayların ardından kendilerini kelime tabanlı reklama o kadar muhtaç olmadıklarına ikna etmiş durumdalar. Görünene göre eBay’in gelecek planları, Yahoo, MSN, AOL ve Ask.com’un reklam hizmetlerine daha fazla ağırlık vermek yönünde olacak.