Bu ayın sonunda piyasaya çıkacak iPhone ile cep telefonu pazarı şenlenecek ama önümüzdeki yıllarda gelecek bir teknoloji bütün planlarımızı alt üst edecek.

Cep telefonları artık her türlü özelliği ile hayatımızın içine kadar girmiş bulunmakta. Üreticiler ise onları bizden daha da ayrılamaz bir parça haline getirmek için gece gündüz çalışmaya devam ediyorlar. Bu ayın sonunda piyasaya çıkacak olan iPhone'un bütün yeni ve ilginç özellikleri hem çene yorarken hem de insanları kendine hayran bırakırken, Texas Instruments'dan gelen bir haber iPhone'un ömrünün de ne kadar uzun olacağı yönünde bir takım endişeler yaratmaya başladı.

OMAP 3 ile yeni bir devir başlıyor!


Dünyaca ünlü yonga üreticisi Texas Instruments'a göre OMAP 3 işlemcilerinin 2008 yılında cep telefonlarına girmesi bekleniyor. Bu işlemciler oldukça güçlü bir hesaplama kabiliyetine ve hıza sahipler.

Peki bu OMAP 3 denilen işlemciler cep telefonlarına ne gibi özellikler katacak?

:: Cep telefonları high-definition (yani yüksek çözünürlüklü) videoları oynatabilecekler.
:: En hızlı OMAP 3 ile telefonunuzun ekranında 720x1368 piksellik bir videoyu
seyredebileceksiniz.
:: 12 Mega Piksele kadar fotoğraf çekme kabiliyetine sahip olacaklar.
:: Burst modunda saniyede 4 tane 3 Mega Piksellik fotoğraf çekebileceksiniz.
:: Acrobat Reader tarzı programları oldukça hızlı çalıştırabileceği için yakınlaştırma yada çevirme gibi herhangi bir döküman işlemi hiç zamanınızı almayacak.
:: İşlemcilerin yüksek hızları sayesinde web'de gezinirken yada video izlerken takılma veya geç açılma gibi telefondan kaynaklı sorunları yaşamayacaksınız.

OMAP 3 işlemcileri 65nm lik işlemci teknoloji üzerine yapılandırıldılar ve işlem kabiliyeti ile hızlarına göre de çeşitli modelleri mevcut bulunmakta.

Bilgi İçin: TI