Teknolojik Ürünler

"Verb for Shoe": Akıllı ayakkabı

Geçen yıl Adidas firması da bir akıllı ayakkabı modeli satışa sunmuştu. Fakat VectraSence firmasının "Verb for Shoe" markasıyla tanıttığı yeni ayakkabı modeli biraz daha gelişkin gibi. Yeni ayakkabı tüm görüntüleri ve verileri WiFi ile bilgisayarda takip ederek analiz ediyor. Ayrıca ayakkabı kişinin ayağındayken telefon numaralarını da değiştirebiliyor. "Verb for Shoe" ayakkabısının ne zaman piyasaya verileceği bilinmiyor henüz.

Bilgi için: www.gizmag.co.uk

Otomobil için kahve makinesi

Nespresso InCar kahve makinesi, Nespresso Tasarım yarışmasında Hollandalı tasarımcı Thijs van Cuyk ve Lavrans Laading’e ikincilik ödülü getirdi. Kahve makinesi otomobilin önündeki konsolün ortasına yerleştirilmekte. Adında anlaşıldığı gibi, makineyle hem neskafe hem de espresso kahve hazırlamak mümkün.

Bilgi için: www.gizmag.co.uk

Havuzda yüzen radyo

Suya dayanıklı şişirilebilir radyo, suyun üzerinde yüzüyor. Üstelik radyonun sesi sadece suyun üzerinde değil suyun altında da gayet net bir şekilde duyulabilmekte. 4 AA piller çalışan radyonun fiyatı: 25 Dolar.

Bilgi için: www.smarthome.com

Kristal ışın motoru

İçindeki pervanesi dakikada 3000 kez dönen ışın motorunun kristal küresi ağızda üflenmiş, ahşap ayağı ise kiraz ağacından yontulmuş. Kürenin üzerine ne kadar çok güneş ışığı vurursa, pervane o kadar hızlı dönüyor. Işın çok karmaşık bir mekanizmayla etkimekte. Bu mekanizma üzerinde Albert Einstein ve James Clerk Maxwell gibi ünlü fizikçiler bile kafa patlatmıştı. Fiyatı: 39 Avro.

Bilgi için: www.wissenschaft-shop.de

Fenerli deniz gözlüğü

Eğer dalmaya meraklıysanız fenerli gözlükle Kaptan Cousteau’culuk oynamaya ne dersiniz? Hava karardıktan sonra ya da mağara içlerinde dalarken bile çevrenizi rahatça görebileceğiniz fenerli deniz gözlüğü AAA tipi pillerle çalışıyor. 2.5V, 0.3A tip PR6 ampuller kolayca değiştirilebilmekte. Fiyatı: 16 Dolar.

60GB taşınabilir sabit disk

Iomega firması 60MB bellek kapasitesine sahip minik bir sabit disk sundu. Disk enerjisini USB’den aldığı için kablo ve diğer bağlantıları taşımayı gereksiz kılıyor. Sabit disk 100 g ağırlığında ve USB 2.0 ile işlemciye bağlanıyor. 8,6x7,4x1,3cm boyutlarındaki diskin Amerika’daki fiyatı: 260 Dolar.

Bilgi için: www.iomega-europe.com

Şarabınızı yıllandırmadan içmeyin

Japon biyomühendis Hiroshi Tanaka, şarabı yıllandıran sistemi geliştirebilmek için on beş yıl uğraştı. Onca yıllık çabadan sonra ortaya çıkan ürüne bakılırsa, Tanaka iyi iş çıkarmış doğrusu. Sistemin ana parçası dört litrelik şarabı birkaç dakika içinde yıllandıran bir elektrolizör. Sistem şimdilik sadece şaraphanelerde kullanılabilecek boyda ama bilim adamı restoranlarda ve evlerde kullanılabilecek bir model üzerinde çalışıyor.

Bilgi için: www.urbanzeitgeist.com

51 ekranlı dizüstü

Dizüstü bilgisayarları ilk başlarda küçük ve hafif işlemci olarak üretilmişti. Günümüzde "Desktop Replacements" olarak sunulan bu aletler artık isimleriyle pek bağdaşmayan özelliklere sahip. Acer firması son olarak Aspire 9800 modeliyle 51cm ekranlı bir dizüstü bilgisayar sundu. Ekranın çözünürlüğü 1680x1050 piksel. Diğer bazı teknik özellikler ise şunlar: Intel Core Duo T2300 işlemci, 256 MB video bellekli Nvidia GeForce Go 7600 Grafik çözülümü, maksimum bellek her biri 120GB kapasiteli iki disk. 475x61,8x352mm boyutlarındaki aletin ağırlığı 7,8kg. Akü maksimum 1,5 saat çalışıyor.

Evinize uzay atmosferi yaratın

Galaxy lazerli lamba LED’ler sayesinde son derece sıcak bir renk kombinasyonu yansıtıyor. Karanlıkta odanın tavanına baktığınızda sanki Hubble uzay teleskopuyla uzayı gözlemliyormuş gibi hissediyorsunuz. En gelişkin lazer ve LED teknolojileriyle üretilen lambanın gövdesi alüminyum, mercekleri ise camdan üretilmiş. Yüksekliği 10,5cm, çapı ise 8,5cm. Üzerine yerleştirilen aksesuarların yüksekliği ise 5cm ila 16cm. Renk seçenekleri: Sarı/portakal, mavi, kırmızı. Fiyatı : 99 Avro.

Bilgi için: www.wissenschaft-shop.de

Turbo-Charge kalem pille şarj ediyor

Turbo Charge aletine bildik bir kalem pil iliştirildikten sonra, birlikte satılan adaptör cep telefonuna bağlanıyor. Mavi bir ışık telefonun şarj edildiğini gösteriyor. Pil boşaldığı zaman ışık sönüyor ve şarj süreci tamamlanmış oluyor. Üretici firmanın açıklamasına göre standart bir kalem pille şarj edilen telefon 2 saat kadar ( uyku kipinde 40 saat) çalışıyor. Fiyatı: 30 Dolar.

Bilgi için: http://cordlesscellphonecharger.com