İlk HD-DVD kaydedici Temmuz’da çıkıyor

174210412kw - İlk HD-DVD kaydedici Temmuz’da çıkıyor

Toshiba, ilk HD-DVD kaydedicisini önümüzdeki ay Japonya’da piyasaya süreceğini duyurdu. Kaydedici, piyasaya sürülen ilk yeni jenerasyon DVD kaydedicisi özelliği taşımasa da Toshiba ve destekçileri açısından Blu-ray karşısında atılan önemli bir adım olarak görülüyor.

İlk HD-DVD oynatıcısını Mart ayında yine Japonya’da piyasaya süren Toshiba, ilk kaydediciyi de önümüzdeki ay Japonya’da piyasaya sürülmek üzere hazırlıyor. Toshiba, RD-A1 isimli kaydedicisini piyasaya sürülen ilk yeni jenerasyon DVD kaydedicisi olarak lanse edemiyor. Bunun nedeni, Sony’nin önderliğindeki Blu-ray cephesinin uzun bir zaman önce ilk Blu-ray kaydedicisini piyasaya sürmüş olması. Fakat bu kaydediciler en son Blu-ray standardını desteklemiyor ve yeni yeni piyasaya sürülen Blu-ray filmlerini oynatamıyor.

RD-A1, 1 Terabaytlık bir sabit diskler beraber gelecek. Kullanıcılar günlük bir şekilde TV’den sevdikleri şovları kaydedebilecek be saklamak istediklerini optik disklere yazdırabilecekler. Toshiba’nın açıklamasına göre 1 Terabaytlık bu sabit disk 130 saatlik yüksek netlikte video kaydedebilecek. HD-DVD-R disklere ise 230 dakikalık video kaydı yapılabilecek. Açıklamada boş disklerin Japonya’da 39 dolara satılacağı belirtildi. Kaydedicinin fiyatı ise 3467 dolar olacak.