r 20070904112233 cd rw - Çin sabit disklere karşı korku var


Birleşik devletler, sabit disk üreticisi Seagate'in Çinli girişimcilere satılmasını istemiyor.New York Times gazetesinin bildirdiğine göre Çin asıllı bir firma Amerikan sabit disk üreticisi Seagate'i satın almak istiyor. Gazete, potansiyel alıcının ismini vermekten çekinen Seagate şefi William D. Watkins'in sözlerini kaynak olarak gösteriyor.

Watkins röportajda şunları da belirtti: Amerikan yönetimi, satma işleminin birleşik devletler için büyük bir güvenlik riski oluşturacağını düşündüğü için bu haber üzerine çıldırmış. NYT gazetesine göre Amerikan yönetimi ve gizli servisler, donanım ve yazılım manipülasyonu ile gizli bilgilerin sabit disklere kaydedilip internet üzerinden umuma yayılmasının mümkün olduğuna inanıyorlar. Gerçi sabit diskler kontrol edilen ihraç mallar listesinde değil ama yine de tehlike potansiyeli nedeniyle bunun yapılması gerektiği düşünülüyor.

Watkins'e göre dünyanın en büyük sabit disk üreticisi – Seagate senede 160 milyon sabit disk satıyor - satılmamalı. Ama hissedarlara yüksek bir prim önerilirse satışın kaçınılmaz olacağı düşünülüyor.

Kaynak: www.chip.com.tr