amd - AMD, Freescale ile hızını arttırıyor


AMD, 2D ve 3D görüntü teknolojilerini, mobil ve çoklu ortam platformu çözümlerinde dünya lideri olan Freescale'e lisanslayarak, oyun, mobil internet ve kullanıcı ara yüzleri hızlarını arttırıyor.


AMD, 2D ve 3D görüntü teknolojilerini mobil ve çoklu ortam platformu çözümlerinde dünya lideri olan Freescale Semiconductor’a lisanslayacağını duyurdu. Freescale, i.MX uygulamaları işlemcilerine AMD’nin endüstri standardında sınıfının en iyisi OpenGL ES 2.0 ve OpenVG 1.0 grafik çekirdek teknolojilerini de katacak.

AMD’nin grafik teknolojisi oyun, dolaşım ve kullanıcı ara yüzleri gibi kilit mobil uygulamalar için daha üstün pil ömrü ve görsel bakımdan yüksek performans sağlamak için iyileştiriliyor. Bu grafik teknolojileri ile birlikte i.MX işlemcileri taşınabilir medya oynatıcılar, taşınabilir dolaşım, ev elektronikleri ve otomotiv haber-eğlence uygulamaları için kullanılabilir olacak.

AMD, grafik ekosistemini ve OpenGL ES 2.0 ve OpenVG 1.0 gibi yeni standartları kablosuzaygıtlar ve diğer mobil uygulamalar içeriğinin evrimini hızlandırılmasını sağlamak üzere kullanıyor. AMD diğer öncü endüstri üreticilerle yakın işbirliği içerisinde çalışarak, bir yandan son teknoloji grafik platformlarını geliştirmeyi amaçlarken, diğer yandan da mobil kullanıcılar için Ultimate Visual Experience teknolojisini piyasaya sürmek üzere zengin medya içeriği yaratımına da destek veriyor.

2006’da ATI Teknolojilerinin alınmasıyla birlikte AMD, avuç içi piyasası için lider ayrık medya işlemcileri üreticisi haline geldi. AMD Imageon medya işlemcileri mobil TV, video, fotoğraf, video telefon, müzik ve 3D görüntü işleme gibi çok çeşitli çoklu ortam işlevleri destekliyor.