Avrupa'da en ucuz ürünü satma garantisi ve ilginç reklamları ile bilinen, kıtanın elektromarket pazarındaki en büyüğü olan Medya Markt, Türkiye'deki ilk mağazasını açtı.


Avrupa’nın en büyük elektromarket zinciri Media Markt, Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul Ümraniye’deki Meydan Alışveriş Merkezi’nde açtı. 50.000’in üzerinde ürünün satılacağı 3.850 metrekarelik mağazada 85 personel çalışıyor.

Avrupa’ya ‘elektromarket’ kavramını tanıtan ve Avrupa’daki 14 ülkede toplam 470 mağazası olan Media Markt, her türlü elektronik ürün ve elektrikli ev aletini en uygun fiyattan tüketiciye ulaştırıyor. Media Markt, yıl sonuna kadar, Eskişehir ve Mersin'de de açacağı iki yeni mağaza ile, Türkiye'deki mağaza sayısını 3’e çıkartmayı planlıyor.

SIRA TÜRKİYE'DE

Türkiye’deki ilk mağazasının açılışında konuşan Operasyondan sorumlu Media Saturn HoldingTürkiye Genel Müdürü Mustafa Altındağ, Türkiye’ye büyük güven duyduklarını ve Media Markt ile Türkiye’deki elektronik perakendeciliğinde yeni bir dönemin başladığını söyledi. Türkiye'nin Medya Markt için çok çekici ve ekonomik potansiyeli yüksek olan bir piyasa haline geldiğini belirten Altındağ, Türkiye ve Avrupa’da elektronik ürünler açısından aynı tüketici ihtiyaçlarının söz konusu olduğunu ve Avrupa’daki 14 ülkeden sonra şimdi Türk tüketicisinin ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyledi.

HER GENEL MÜDÜR ŞİRKETİN YÜZDE 10 ORTAĞI

Media Markt Ümraniye Genel Müdürü Jan Mitilyan, Media Markt mağazalarının iş konseptinin daima düşük fiyatlarla her yerde en geniş seçenek ve markalı ürünün, gerekli danışmanlığı ve satış sonrası hizmeti de sunarak tüketicilerle buluşturulmasına dayandığını belirtti. Her Media Markt mağazasının ayrı bir şirket gibi düşünülüp, mağazanın genel müdürünün bu şirketin yüzde 10 ortağı durumunda olduğunu söyleyen Mitilyan; bu sayede yönetici, ortak mağaza ile daha iyi özdeşleşiyor ve şirket merkezinden gelecek direktifleri beklemek zorunda kalmadan hızlı şekilde karar alabiliyor, dedi.

Bu modelin bir sonucu olarak her mağaza bölgede bulunan diğer Media Markt mağazalarıyla da rekabete girdiğini ve bunun da tüketiciye en uygun fiyatlarla alışveriş yapma fırsatı yarattığını belirten, Mitilyan, Media Markt mağazalarının kendi aralarında ve rakiplerinin mağazaları ile rekabet etmelerinin sadece satışları canlandırmakla kalmayıp aynı zamanda çalışanları da motive etmektedir diye ekledi.


ELEKTROMARKET ZİNCİRİNDE AVRUPA DEVİ

1979 yılında ilk mağazasını Almanya’nın Münih kentinde açan Media Markt, Almanya dışındaki ilk mağazasını ise 1989 yılında Fransa’da açtı. Fransa’yı sırasıyla Avusturya, İtalya, İsviçre, Macaristan, Polonya, İspanya, Hollanda, Belçika, Portekiz, Yunanistan, İsveç ve Rusya’daki mağazalar izledi.

Media Markt, Avrupa’nın diğer önemli elektronik mağazacılık zinciri Saturn’ün de kardeş kuruluşu durumunda. Media Saturn Holding bünyesindeki her iki marka tamamen farklı hukuksal kimliklere, yönetim ekibine ve tedarik zincirine sahip ve bir çok ülkede birbiri ile rekabet ediyor. Media Saturn Holding’in Avrupa genelinde toplam 653 mağazası ve 42 binin üzerinde çalışanı bulunuyor. Grup, 2006 yılında 15,2 milyar Euro’luk cirosu ile Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise iki numaralı elektronik perakendecisi konumunda.

SATILAN ÜRÜNLER

Televizyon ve görüntü sistemleri
Hifi ve ses sistemleri
Bilgisayar
Bilgisayar aksesuarları
Telekomünikasyon ürünleri ve cep telefonları
Fotograf ürünleri, makine, film baskı
Beyaz eşya, küçük ev aletleri
Elektrikli kişisel bakım cihazları
CD, müzik, DVD, yazılım
Konsol oyunlar