magden - Mangan madeni cinsel isteği arttırıyor

Muğla Marmaris Kent Konseyi'nin davetlisi olarak mangan madeni ve doğa ilişkilerini incelemek üzere Marmaris'e gelen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, mangan madeninin cinsel isteği artırıcı özelliği bulunduğunu söyledi.


Marmaris Belediyesi Kent Konseyi Çevre Komisyonu, konu hakkında bilimsel bir rapor hazırlaması amacıyla İstanbul Çevre Federasyonu'nun 2. Başkanı da olan İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İT&#220 emekli öğretim görevlisi, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ı ilçeye davet etti. Prof. Dr. Ercan, hazırladığı raporu ve düşüncelerini, tartışmalara yol açan maden ocağında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Maden Yasası'nı çevreyi ve doğayı gözetmediği, madenciler ile yabancı sermayeyi kolladığı gerekçesiyle eleştiren Ahmet Ercan, söz konusu alanda maden aramanın hata olacağını dile getirdi.

Mangan madeninin sağlık açısından da insanlara iyi geldiğini ve özellikle cinsel gücünü arttırdığını söyleyen Ercan, "Türkiye'nin sadece manganez sahası bu değildir, Türkiye'de manganez sahaları yoğun olarak Elmalı yarım adası ile Karadeniz Yıldız Dağları boyunca ve doğu Anadolu'da, Türkiye'nin zengin manganez madenleri vardır. Her yerde bulunan maden işletilecek değildir. 2005 yılında çıkarılan maden yasası tarım ve turizmi geride bırakarak madene öncelik veriyor. Türkiye'de maden işletmelerinin sahiplerinin çoğu yabancı kuruluşlar ve ortaklıklardır. Türkiye'nin yabancılar tarafından içinin boşaltılmasına, doğanın kirletilerek bırakılmasına, Türkiye'de altın yumurtlayan bir tavuk olan turizme zarar vermemesine özen göstermemiz gerekiyor, çünkü bu ülke bizim. Bir yerde malınız olurda bunu satmamak ve satmayarak zenginleşmek diye bir olay olamaz. Ancak kırsal kesimler vardır, hiç turizmin yapılmadığı yerler buralarda orman alanları yoktur, yer altı suyu yatakları yoktur buraları ısısız yerlerdir buralarda madencilik yapabilirsiniz bir sakıncası yoktur" dedi.

"Marmaris Türkiye'nin incisidir, bu incisi olan alanın içinden, yazın veya kışın bizim turizmi tüm 12 aya yayalım" diyen Prof. Dr. Ercan, "Manganez madeninin en çok kullanıldığı yer, demir çeliği sertleştirmek amacıyla sanayide kullanılıyor. İtalyanlarda 1938'de gelip, bir yıl sonra savaş çıkıyor biliyorsunuz, bu bölgeden elde ettikleri mangan ve kromları İtalya ve Almanya'ya silah fabrikalarına ve tank fabrikalarına götürmeye başlıyorlar. 1939'da savaş çıkıyor ve 1945 yılına kadar Türkiye ulusal
gelirinin yüzde 45'ini madencilikten kazanıyordu, bugün ise bu oran yüzde bir buçuktur. Madenler aynı zamanda sağlık için ve ilaç yapmak için kullanılır. Genellikle bu tip taşların birer yararı vardır. Kuvarts taşları kan dolaşımını hızlandırır, kalp hastalıkları için iyidir. Mangan madeni ise morali bozuk bir insanın iyi olmasını sağlar, en çok da cinsel gücü arttırır. Marmaris'in İçmeler beldesinde bulunan madene sağlık turları düzenlenebilir ve buraya gelen insanlar, kötü duyguları varsa iyi duygularla
birlikte ayrılırlar, sevme ve sevilme duyguları artar. İnsan bulunduğu ortamın bütün kayalarından ve onların salgılarından etkilenir, böyle bir cevheri cebinize alıp dolaşabilirsiniz, özellikle soluk almada zorlukları olan insanlar birer kuvarts kristalleri alarak yatak odalarına, oturma odalarına hem dekorasyon olarak, hem de sağaltım amaçlı kullanabilirler. Buradaki maden sağlık turizmi olarak kullanılabilir" ifadelerini kullandı.