Daha önce MRKTNGman‘in blogunda duyurulduğunda deneyip yükleyemediğim Flash Lite ‘ı nihayet telefonuma yüklemeyi başardım. Daha önce yükleyemememin sebebi, şüphesiz kağnı hızında çalışan Adobe Labs sitesi idi. Bu defa benzer bir akına uğramayan siteden Flash Lite ‘ı ücretsiz indirmek için bu adresi kullanmanız gerekiyor. Bu adresten girip üye olup ürünü sepete attığınızda, normalde 10 dolar olan yazılım ücretinden de muaf olacaksınız, tabi isterseniz :-)

Kurulumu oldukça basit, daha önce kurduğunuz herhangi bir programdan farkı yok. Telefonunuza özel yaratılmış SIS dosyasını telefona PC Suite veya dosya transferi ile atıp kurduktan sonra artık Flash Lite içerikleri gösterebiliyorsunuz. Örnek içerik için Flash Lite Exchange‘i ziyaret edebilirsiniz. Özellikle
Peki ya nedir bu Flash Lite ? Her şeyden önce masaüstündeki Flash plugin’in kısıtlı bir alt kümesi. Beraber çalışmak J2ME veya C++ ile uygulama geliştirmekten çok daha hızlı ve basit. Mevcut içeriklerinizi, örneğin web oyununuzu, Flash Lite ‘a geçirmek, tahmin edeceğiniz üzere daha önce saydığım bu platformlara geçirmekten çok daha kolay.

Hali hazırda çok desteklenmediğini düşünüyorsanız yanıldığınızı hemen söyleyeyim. Özellikle Japonya ‘da çok popüler olan Flash Lite uygulamalarını destekleyen telefonların listesine bir göz atın. Şaşırdığınıza eminim. Sadece telefonlar değil tüketici elektroniği tabir ettiğimiz taşınabilir müzikçalar gibi cihazlarda da Flash Lite görmeye hazır olun.

Halen ikna olmadıysanız biraz da Flash Lite kullanmanın avantajlarından bahsedeyim:

Flash Player 7 teknolojisi kullanılmış. Bu sayede Flash 7 içeriklerinizi oynatabiliyor.
ActionScript 2 desteğiyle yeni bir dil öğrenmenize gerek bırakmıyor.
Mobil dünyanın en büyük sorunu olan porting , yani cihazlar arası uygulama uyumluluğu problemine gerçek bir çözüm sunuyor: içerikleriniz ölçeklenebilir vektör grafik formatı sayesinde birden çok çözünürlüğe adapte olabiliyor ve bunu Flash Lite kendi hallediyor.
Geliştirme aracı olarak Flash Professional 8 kullanabiliyorsunuz, yeni bir lisans almanız gerek yok.
En güzel yanı da çok küçük dosya boyutları ile cep telefonunda masaüstü kalitesinde kullanıcı deneyimi sunmak mümkün oluyor
Daha sayacak çok şey var, gerisi için Flash Paper üzerinde hazırlanmış Flash Lite tanıtım dokümanını okuyabilirsiniz.