Dün Apple, hatta Steve ‘one-man-show’ Jobs, olağan sunumlarından birini daha gerçekleştirdi. Bu sunumda tanıtılan ürünleri kısaca listelemek gerekirse:

iPhone Ringtones uygulama eklentisi: satın aldığınız bir parçayı sadece 0.99$ daha ödeyerek iPhone melodisi yapmanızı sağlayan iTunes eklentisi.
Yeni iPod Shuffle renkleri ve (PRODUCT) -tüketirken içinizdeki hayırseveri de tatmin edin- RED iPod Shuffle
O ana kadarki ilk gerçek duyuru olan Yeni iPod Nano : iPod’lardaki tüm özelliklere daha küçük bir ekran ve inanılmaz boyutlarda sahip olmak isteyenler için.
160 GB’lık yeni iPod, hatta yeni adıyla iPod Classic
iPhone’un telefon özellikleri, Bluetooth’u ve çok da işe yaramayan kamerası çıkarılmış versiyonu olan iPod Touch (16 GB seçeneğiyle)
Ve hazır olun: 600$’lık iPhone 8GB ‘ın 400$’a düştüğü müjdesi ve iPhone 4GB’ın üretimden kalktığı haberi (sessizce)
Steve Jobs’a olan saygım her geçen gün daha da artıyor: bu kadar büyük bir ilüzyonist daha görmedim. Bu yüzden de bugünkü açıklamaları bir de kendi anladığım şekliyle yazacağım.

Zaten sahip olduğunuz bir müziğin 30 saniyelik bir kısmını telefon melodisi yapmak için sizden düz hesap 1$ daha alan bir yazılım çıkardık. Sattığı müziği size tekrar satan bir dehayım ben.
iPod Shuffle satışlarından çok da memnun değiliz, sanırım cıvıl cıvıl renkler MP3 dinleyenlerin çok sevdiği bir şey değil. O yüzden daha soluk iPod Shuffle’lar yaptık. Arada size sempatik gözükebilmek için de bir hayır kurumuna bağış yapmanızı sağlayan versiyonunu da dahil ettik. Ne kadar bağışladığınızı söylemiyorum. Creative Zen Stone mu? Siz bu ürünü Steve Jobs’un Apple’ından alıyorsunuz, çekik gözlülerden değil!
Bu arada hep sizi kandıracak değiliz. Elinizdeki iPod Nano’yu çöpe atmanızı(ki zaten 2 senedir falan kullanıyorsanız pili çoktan ayvayı yemiştir, atın yenisini alın) sağlayacak bir cihaz yaptık: daha küçük bir iPod, hem de o küçücük ekranında dizi falan da izleyebileceksiniz, daha ne? Ha bir de.. bu büyük modele çok yakın fiyata satılırken 20-30 kat daha az kapasitesi var ama siz idare edersiniz.
İşte bu da iPod. Her sene yenisini çıkarıyorduk, adet yerini bulsun dedik, 160 GB’da disk koyduk. Fiyatı mı? Emsallerinin en az 1,5 katı ama anladınız siz onu (Steve ‘almighty’ Jobs vs. çekik gözlüler)
Yılbaşında iPhone diye bir ürün tanıtmıştık ya, işte onu aldık ufalttık(aslında baştan beri daha ufak yapabilirdik ama o zaman şimdi hiçbir şey yapmamış olurduk), telefon özelliğini, bluetooth’unu ve kamerasını çıkardık, adına da iPod Touch dedik. iPhone aldıysanız bile bunu alabilirsiniz çünkü bunun 16 GB’lık versiyonu da var. Biri PDA öldü mü dedi? Ne? PalmOne Lifedrive mı? Onlar da ne? Yahu daha düne kadar Zune’un WiFi’ından korkmuyoruz, ne gereği var WiFi’a diyor olabilirim. Bugün gerek olduğunu düşünüyorum ve Starbucks’ta müzik indirme imkanı sunuyorum, daha ne istiyorsunuz? Gidin ve alın!
Ee.. bir de daha 3 ay önce zar zor kuyruklarda bekleyerek aldığınız iPhone vardı ya? Hani şu ilk başta sadece 4GB’lığını sattığımız(8GB’lar azıcık depoda beklemişse ne var?) cihaz.. İşte onun artık 4GB’lığı yok. 8GB’lık modeli de 200$ ucuzlattık. Olsun, siz nasıl olsa alışıksınız bunlara, Apple alıyorsunuz tabii değeri düşecek!