Şu sıralar yerlerde sürünen internet hızının nedeni belli oldu.Türk Telekom'un yurtdışı çıkış kabloları makasla kesildi. İşte o fotoğraflar ve arıza yaşanan şehirlerin haritası.


Yurtdışı çıkışında bir süredir anormal derecede yaşanan yavaşlığın nedeni sonunda belli oldu. Grev kararı alan işçilerden hemen sonra bazı önemli kablolar, sabote edilerek kesildi. Bu kesintiden sonra ise tüm ülkede internet yavaşladı.

1192570761 - Türk Telekom'a Sabotaj

1192607104 - Türk Telekom'a Sabotaj

1192603541 - Türk Telekom'a Sabotaj

1192642464 - Türk Telekom'a Sabotaj

1192614146 - Türk Telekom'a Sabotaj

Türk Telekom'un Açıklaması

"Grevin başladığı ilk günde fiber altyapımızda bazı noktalarda dış müdahale ile kesilmeler olmuştur. Edirne yurtdışı, İzmir'de iki ayrı güzergah, Bursa'da iki ayrı güzergah, Afyon-Burdur, Adana-Ceyhan, Ankara-Ümitköy-Çeltikçi, Mersin-Antalya, Batman ve dört ilçesi bu kesilmelerden etkilenmiştir. Görev başında olan personelimiz bu arızaların tamamını hızla gidermiştir.

Sendika yönetimi ile yapılan görüşmelerin bittiği saat olan 02.30 sonrasında birçok noktada fiber kabloların kesilmesi bizlerde bu olayların organize olduğu ve tek noktadan yönlendirildiği yolunda bir intiba uyandırmıştır. Ancak bu tür olayların greve katılmak zorunda kalan çalışanlarımızın birçoğu tarafından onaylanmadığını ve üzülerek izlendiğini biliyor ve takip ediyoruz.

Grev kanuni bir haktır ve şirketimiz tarafından çalışanlarımızın bu haklarını kullanması saygıyla karşılanmaktadır. Ancak kablo kesme-yakma gibi sabotaj eylemleri birer suçtur. Bu eylemler konusunda kanuni merciler nezdinde gerekli adımlar atılmaktadır.

Müşterilerimizin ve tüketicilerimizin sıkıntı yaşamaması için Türk Telekom elinden geleni yapmaktadır. Greve katılmayan çalışanlarımız, 24 saat esasına göre yoğun bir tempoda çalışacak şekilde her türlü müdahaleye hazır olarak örgütlenmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.