Gmail, yığın ileti (spam) filtresi sayesinde gittikçe başarılı istatistiklere sahip oluyor. Yapılan açıklamaya göre spam ileti sayısı artsa da, Gmail'in yakalama oranı da artıyor.

Gmail'in arayüzü diğer birçok e-posta hizmet sağlayıcısında olduğu gibi spam bildirme butonuna sahip. Bunu kullanan GMail kullanıcısı sayısı çok olmalı ki, Gmail spam'i belirleme oranlarında gözle görülür bir artış yaşadı. Ayrıca, spam ileti yollayanlarda bir yılma belirtisi olarak gönderilen spam sayısının son zamanlarda azaldığını görüyoruz.


3431spamchart2 - Gmail'in Spam Başarısı


Kullanıcılara da Teşekkürler

Bu sistemin iyiye gitmesi için aslında tüm Gmail kullanıcıları çalışıyor. Siz bir iletide "Spam Bildir" tuşuna tıkladığınızda o iletinin spam olarak tanınmasına katkıda bulunuyorsunuz. Daha çok kullanıcı spam bildiriminde bulundukça tanımlanan spam iletiye benzer iletiler de spam olarak işaretleniyor. Aynı şekilde yanlışlıkla spam olarak tanımlanmış normal bir iletinin spam klasörüne değil gelen kutusuna düşmesini sağlamak da "Spam Değil"e tıklayarak sizin elinizde. Aynı sistem Gmail altyapısını kullanan SDN Mail için de geçerli.

Spam'i önlemek için farklı teknolojilerden de faydalanılıyor. Örneğin Google kitap aramasında kullanılan optik karakter tanımlama (OCR) teknolojisi resim içeren spam'lerin belirlenmesinde kullanılıyor.