Gphone diye birşey yok diyorlar; ama geçmişe dönüp baktığımızda sanki varmış gibi yaptığımız zamanlar bize garip geliyor. Neymiş? Google'ın sağı solu belli olmazmış.

Google yazılım işine daha fazla girer mi? Google işletim sistemi (anılan adıyla Goose) olur mu? Google kahve otomatı geliştirir mi? Google duran toplardan gol bulur mu? Google'dan sonra hayat var mı? Bazıları cevaplaması zor sorular. O kadar zor ki, bugün için yaptığımız işi, icra ettiğimiz mesleği düşününce, "İnternetten önce hayat var mıydı? İnsanlar nasıl yaşıyordu?" sorusuyla eşdeğer. Bugün, SDN olarak bildiğimiz iki gerçek var: Bugün önümüzde, yeni geliştirdiği Googlinho ile duran toplardaki başarısını artıran bir Google gerçeği var. Ayrıca Google bir telefon üretmiyor

Açık Bir Platform

Google'ın telefon işinde sazı ele alması durumunu Apple'ın iPhone girişimi gibi düşündüğümüz gerçek. Google telefonunu bugüne kadar tuşlu birşeyler olarak düşündük. Ama görünene göere Google'ın gideceği yer çok daha farklı. Google her yerde olmak isteyen bir şirket ve bunun için bir zemin olması gerekiyor. Google da önde gelen geliştiriciler ve üreticilerle bir birlik oluşturarak bu temel için adım atıyor. Aslında bütün Google Phone olayı bundan ibaret(miş).

Pazartesi Çıkıyor! Ama telefon değil.

Bizim bundan bir sene önce yazdığımız, ama zaman içinde rengi değişen Google telefonu haberini günlük basın araçları bir ajansa dayandırarak "Google Phone geliyor" şeklinde tekrar verdiler. Halbuki, dün yayınlanan şey bir telefon değil; sadece bir platform.

[yt]jWtFeIw8MVM[/yt]

Özgür bir platform olan Android, kullanıcılara ve yazılım geliştiricilere el aygıtının en ayrıntılı şekilde özelliklerine erişim sağlıyor. Android ile oluşturulan platform sayesinde, gerçek anlamda açık (sanırız özgür değil) bir platform sunuyor ve yazılım geliştiricilerle kullanıcılara daha geniş seçenekler sunuyor.

[yt]6rYozIZOgDk[/yt]