Uzun süredir adından oldukça sözedilen Amazon Kindle e-kitap okuyucu sonunda çıktı. İlginç özellikleri ile tasarım olarak güzel ve kullanışlı bir ürün.


Amazon'un uzun süredir üstünde çalıştığı ve e-kitap konseptinin daha çok gelişmesine neden olacağını düşündüğümüz yeni e-kitap okuyucusu Kindle resmi olarak tanıtıldı. Bu tanıtımın ardından oldukça ilgi gören e-kitap okuyucusu aslında çok üst seviye özelliklere sahip değil. Fakat Amazon gibi büyük bir firmayı yanına alınca yapabilecekleri konusunda pek de sınır kalmıyor.Boyutları ve Özellikleri


Kindle tasarlanırken dikkat edilen en önemli hususlarından biri de her yaştan insanın kullanabileceği birşey tasarlamaktı. Bu sebepten olsa gerek e-kitap okuyucusu çıktığı ilk günlerde bile aşırı ilgiyle karşılaştı.

Boyutları açısından oldukça başarılı olan Kindle, ayrıca kullanımı açısından değerlendirilince oldukça mantıklı şekilde tasarlanmış. Yazı boyutunu istediğiniz gibi değiştirebildiğiniz ekran üzerinde neredeyse Amazon.com'da satılan bütün kitapları okuma şansınız bulunuyor. Satın alma işlemini de kablosuz ağ ile cihaz üzerinden gerçekleştirebildiğiniz gibi ABD'ye özel EV-DO sistemini de kullanabiliyorsunuz.


Kitap Nasıl Alınıyor?


Kredi kartınızla siteye doğrudan bağlanıp istediğiniz kitabı satın alabiliyorsunuz. Muhtemelen şimdilik Türkçe dilinde e-kitapları pek bulamayacağınız sitede, daha sonra Türkçe hizmetini de bulabileceksiniz.


Müzik de Dinlenebiliyor!


Bu cihazın en güzel özelliklerinden biri de kitap dışında MP3 dosyalarını cihaza indirebilmeniz. Bu sayede kitabınızı okurken sevdiğiniz müzikleri de birlikte dinleyebiliyorsunuz.


Hafıza Kapasitesi Nedir?


Hafızası konusunda da mantıklı bir şekilde tasarlanmış olan Kindle, 100 adet tam kitabı hafızasında tutabiliyor. Bunun yanında daha fazla kitap ve MP3 depolamak isterseniz SD kart girişi ile hafızasını kat ve kat arttırma şansınız da bulunuyor.

Ülkemizde kitap okuma oranları oldukça düşük olsa da bu ve bunun gibi teknolojik cihazlar sayesinde belki bunu yükseltme şansı bulunabilir. Umarız ki en kısa zaman Türkiye'de de yaygınlaşır ve yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanır.