Uzay Oteli'nin Prototipi Fırlatıldı

186007813xy - Uzay Oteli'nin Prototipi Fırlatıldı

Genişletilebilir bir özelliğe sahip olan ve özel bir girişim sonucu ortaya çıkan Genesis 1 uzay modülü başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatıldı. Las Vegas’lı otel kralı Robert Bigelow tarafından finanse edilen Genesis 1, ileride kurulacak olan benzeri tipte bir genişletilebilir uzay otelinin prototipini oluşturuyor.

İleride kurulacak olan daha büyük bir uzay otelinin prototipi olan Genesis 1, Soğuk Savaş döneminden kalma bir Rus roketi yardımıyla Sibirya’dan başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatıldı. Genesis 1, ileride kurulacak olan, gene genişleyebilir nitelikli uzay otelinin üçte bir oranında bir modelini oluşturuyor. İkinci prototipin ise bu yıl sonunda fırlatılması bekleniyor.

İçinde çeşitli böceklerin bulunduğu uzay modülü en az beş yıl süre yörüngede kalarak dayanıklılığı ve yaşanabilirliği ölçülecek. Uzay modülü, yörüngede uçuşan tehlikeli cisimlere karşı koruma amacıyla kurşun geçirmez yeleklerde kullanılan kevlar katmanları ile kaplanmış. Genesis 1, Las Vegas’lı otel kralı Robert Bigelow tarafından kurulan Bigelow Aerospace şirketi tarafından üretildi.

Bigelow, planlanan prototipleri 2012’ye kadar üreterek test etmeyi planlıyor. Otel kralı, asıl ticari uzay istasyonunu ise 2015’te yörüngeye fırlatmayı umut ediyor.