HP, gezegenine Türkiye'yi de dahil etti


HP, dünya genelinde bugüne kadar 90 milyon baskı kartuşunu geri dönüştürmeyi başaran Gezegen Ortaklığı Programı'nı, Türkiye'de de başlatıyor.


HP, dünya genelinde uyguladığı geri dönüşüm projesi Gezegen Ortaklığı Programı’nı Türkiye’de de başlatıyor. HP, bu program sayesinde, bugüne kadar 90 milyondan fazla kullanılmış LaserJet ve mürekkep püskürtmeli baskı kartuşunu geri dönüştürdü. Yan yana dizildiğinde 21.211 kilometreye ulaşan bu kazanım miktarı, Çin Seddi’nin yedi katı bir uzunluğa eşit.

Dünya genelindeki imalat faaliyetleri için ISO9000 VE 14001 sertifikasyonlarına sahip olan HP’nin Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da 30’u aşkın ülkede uygulamaya soktuğu geri dönüşüm projesi Türkiye’de ilk olarak kurumlarda hayata geçiyor. Bu programa katılmak son derece kolay ve ücretsiz. Ayda en fazla 5 adet HP LaserJet ya da 10 adet HP mürekkep püskürtmeli baskı kartuşu kullanan işletmelerin, posta bedelleriödenmiş iadeli kartuşlardan almaları ve ürünleri kullanım süresi sonunda belirtilen adrese postalamaları yeterli. Daha çok sayıda kartuş ya da toner tüketen kullanıcıların ise şirket çapında HP destekli bir toplama programı geliştirmeleri ya da HP’den bir toplama kutusu talep etmeleri gerekiyor.

GERİ DÖNÜŞTÜRME NASIL YAPILIYOR

Tüm HP baskı kartuşları HP’de ya da dünya geneline dağılmış ortak tesislerde çok aşamalı bir geri dönüştürme sürecinden geçiyor. İlk olarak ambalaj malzemeleri kartuşlardan ayrıştırılıyor ve bağımsız olarak geri dönüştürülüyor. Daha sonra baskı kartuşları uygun şekilde ayrılıp parçalanıyor. Ve son olarak, parçalanan kartuş malzemeleri plastikler, metaller ve mürekkep, köpük ya da toner atıkları olarak bir kez daha ayrıştırılıyor. Bu malzemeler sonradan, yeni gündelik ürünlerin imalatında kullanılmak üzere hammaddelere dönüştürülüyor. Kalan mürekkep ve toner atıkları ise enerji üretiminde kullanılıyor.

Günümüzde LaserJet kartuşların dış ambalajları yüzde 30 oranında geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılıyor. HP saydamlarında ise bu rakam yüzde 45’e ulaşıyor. Ancak yetkililer bir konuya dikkat çekiyor. Geri dönüşüm programı, yalnızca amacına uygun olarak HP orijinal kartuş kullanan müşteriler için geçerli. Arızalı tüketim ürünlerinin bu kapsamda yer almıyor.