Dünyada 17 yıldır kullanılan tansiyon dengeleyici cihaz Jintong, 2008'den itibaren Türkiye'de de kullanılacak.

Tansiyon dengeleyici cihaz Jintong'un Türkiye'deki tek distribütörü ERG Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güngör, "Cihaz, geleneksel tıp ile modern teknolojinin birleştirilmesiyle icat edildi" dedi.
Tıptaki yenilikleri sürekli takip ettiğini belirten Güngör, 2008 yılından itibaren Türkiye'nin her tarafından bulunabilecek Jintong'un elektroakupunkturun tıp açısından belki de ilk ürünü olması nedeniyle olayın sevindirici bulunduğunu kaydetti. Olayın çeyrek asırlık bir araştırma sonunda bu safhaya geldiğini hatırlatan Güngör, bugün için tansiyonda tıp dünyasının olmazları başardığını, ancak bu kadar çalışmaya karşılık mikroelektronik yönteme dönülmesinin son derece önemli bir gelişme olarak sayılabileceğini dile getirdi.
Şu ana kadar en etkili buluşun son dönemdeki Avrupa'dan patentli tansiyon dengeleyici Jintong cihazı olduğunu tekrarlayan Güngör, "Tıp, tansiyonla ilgili mutlaka kesin bir çare bulmak zorunda. Sanayi toplumlarında yetişkin nüfusun yüzde 20'ye yakını tansiyon rahatsızlığı ile karşı karşıya. Hatta çoğu insan da tansiyon hastası olduğunun farkında değil. Diğer taraftan tansiyon en fazla kadınlarımızı tehdit ediyor. Bugün kullanılan ilaçların dahi tansiyon hastalığı oluşturduğu dikkate alınırsa tehlikenin ne kadar büyük olduğu ortaya çıkıyor" açıklamasını yaptı.

ELEKTROAKUPUNKTUR
Elektroakupunkturun insan vücudundaki tıbbi noktalara özgün etkileri ortaya çıktıkça bu etkilere yönelik pratik kullanımlı elektronik aletlerin de yapılmaya başlandığını vurgulayan Erkan Güngör, "Örneğin tüm dünyadaki tıp çevreleri tarafından çalışmaları yapılan bilekteki P6 noktası çok güçlü bir bölge. Hatta baygınlık geçiren insanlarımız rahatlasın diye kolonya veya buna benzer şeylerle bilekleri ovulur. İşte bileğe takılan böyle bir aletle bu nokta çok kolay uyarılabiliyor. Burada önemli olan aletin niteliği. Ancak sadece bulantı için yapılan bir aleti tansiyon için kullanmamalısınız. Bulantı için yapılan aleti bulantılarınız için, tansiyon düzenlemek için yapılan aleti tansiyon için kullandığımızda müspet etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Her alet özel bir frekans içerir ve ona yönelik de bir etkisi vardır. Bir önemli husus da hamileler ve kalp pili olan hastaların bu cihazları kullanması doğru değildir" diye konuştu.

BİOELEKTRİK AKIMI
İnsan vücudundaki organlar ve hücrelerin içindeki bioelektrik akımının dengede tutulmasıyla ancak sağlıklı bir bünyeye sahip olunabileceğinin artık tüm tıp otoriteleri tarafından kabul gördüğüne dikkat çeken Güngör, "Bu elektrik akımı çeşitli nedenlerle hasara uğramışsa, öncelikle rahatsızlık ilaçla değil, yine kendi yöntemiyle yani söz konusu akupunktur noktalarının elektronik ortamda harekete geçirilip normale döndürülmesiyle tedavi edilmesi sağlanabiliyor. İşte Jintong adlı cihaz, hücre ve hücreler arası iletişimde tek bağlantı olan bio elektriğin düzenli ve normal ölçülerde faaliyet göstermesi için elektroakupunktur sistemi esas alınarak üretildi. Jintong bence elektroakupunktur alanında modern tıbbın atlama tahtası" şeklinde konuştu.
Elektroakupunktur alanında gelişmelerin belli seviyeye geldiğine işaret eden Güngör, "Çok sayıda hastalığın tetikleyicisi tansiyon hastalığından kurtulma yolunda önemli seviyeler katedildi. 2008'in özellikle tansiyon tedavilerinde son noktaya gelinmesinde önemli bir yıl olacağını tahmin ediyorum. Ümitle bekliyorum. 2008 tansiyondan kurtuluş yılı olsun" temennisinde bulundu.

OLUMLU ETKİLERİ VAR
Cihazın bugün itibariyle yüksek tansiyonda yüzde 70, düşük tansiyonda ise yüzde 80'e varan oranlarda olumlu etkisinin test edildiğine işaret eden Erkan Güngör şöyle konuştu:
"Tıbbın hem yüksek hem düşük tansiyonda aynı cihazın kullanılabilir hale getirilmesi büyük başarı. Bu yüzden cihaz Avrupa Patent Ofisi'nden Avrupa Birliği (AB) patentine sahip oldu. Ayrıca Kore ve Çin patentleri de mevcut. Cihaz, Çin Tıp Bilimleri Akademisi Kalp ve Damar Hastalıkları Enstitüsü Yüksek Tansiyon Bölümü, Geleneksel Çin Tıbbı Araştırma Enstitüsü başta olmak üzere dünya çapında birçok hastane ve klinik tarafından ciddi yatırımlar ile klinik deneylere tabii tutulmuş ve etkisi resmi raporlarla destekli. Raporlar elimizde. Ayrıca tansiyon dengeleyici Jintong, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen 'İcatlar Kongresi'nden altın madalya, İsviçre'de 'Cenevre 19. Uluslararası İcatlar Fuarı'ndan gümüş madalya ve Fransa'da 'Paris 62. Dünya İcatlar Fuarı'ndan gümüş madalya ile ödüllendirildi."

24 AY KULLANMA SÜRESİ VAR
Cihazın nasıl kullanıldığına dair pratik bilgiler veren ERG Yönetim Kurulu Başkanı Güngör, "Bu cihazın 24 ay kullanma süresi var. Sadece nem ve sudan uzak tutulacak. Aç karına veya tok karına diye bir zorunluluğu yok. Önce cihazın arkasındaki koruma bandı çıkarılacak. Cihazın arka tarafındaki küçük deliklerin kol bileğindeki özel akupunktur noktasına gelecek şekilde takılması gerekiyor. Koldaki noktalar bilek içi çizgisinden iki parmak aşağıda bir yer. Ayaktaki nokta ise bileğin iç tarafındaki bilek kemiğinin 4 parmak yukarısı. Sabah ve akşam yarımşar saat takılması yeterli oluyor. Tavsiye edilen zamandan fazla kullanıldığında tansiyonun çıkması veya düşmesi konusunda etken olmaz. Hatta tansiyonu regüle ediyor. Sürekli takılırsa iyi olur. Sol veya sağein niteliği. Ancak sadece bulantı için yapılan bir aleti tans bilek konusunda bir ayrım bulunmuyor. Cihaz ne sıkı, ne de bol takılmaması önerilir. İlaç kullanan tansiyon hastaları cihazı kullanmaya başladığında mutlaka etkisini görecek ve belki de ilacı bırakma yolunu tercih edecektir. Ancak buna elbette doktorlarımız karar verecektir. Cihaz en etkili sonucu 1. ve 2. derece yüksek tansiyon hastaları için verir. Fakat parenkimal patolojik değişimlere bağlı olan tansiyon hastalarına etkisi kanıtlanmamıştır" hatırlatmasını yaptı.

NERELERDE BULUNACAK
Jintong'un her yerde bulunabileceğini dile getiren Erkan Güngör, "Tansiyon dengeleyici cihaz olarak vasıflandırılan Jintong'un fiyatı bir muayene ücreti kadar bile değil. Ancak 2 yıl boyunca yerine göre sağlığınızı riske eden tansiyon ilacı da kullanmıyorsunuz. Hem ilaçtan hem paranızdan tasarruf ediyorsunuz. Diğer taraftan Jintong'u tüm eczanelerden reçeteli, reçetesiz alabilirsiniz. Birçok medikal mümessiller ve müesseselerden de Jintong'a ulaşmak mümkün. Ayrıca Türkiye'de tek distribütörü olan İstanbul Bakırköy'deki ERG Grup'un merkezinden de cihaz temin edilebilir" ifadelerini kullandı. iha'dan Cemal Coşkun ve Cemalettin Gökpınar'ın haberini izleyelim.