29 Ekim'e kadar yayına başlanacak

4576trtlogokuc - TRT'den Çocuk Kanalı

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, kuruluş çalışmalarını sürdürdükleri çocuk kanalının isminin, çocuklara yönelik açılacak yarışma sonucunda belirleneceğini bildirdi.

Kanalın Ekim ayı sonunda yayına girmesini hedeflediklerini ifade eden Şahin, ''Her türlü kanalımız var, ama bize özgü çocuk kanalımız yok. Dolayısıyla bunu en iyi TRT yapar diye düşündük'' dedi.

Şahin, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, kurumun çocuk kanalı projesi hakkında bilgi verdi.

Çocuk kanalına ilişkin çalışmaların devam ettiğini ve bu kanala büyük önem verdiklerini dile getiren Şahin, ''Kanal, en kötü ihtimalle 29 Ekime, Ekimin sonuna yetişsin istiyoruz. Klasik stüdyodan olabilir, sanal stüdyodan olmayabilecek. Ancak İstanbul'da şimdi arkadaşlar araştırıyorlar, bizim için sanal stüdyo oluşturabilecek bir mekan kiralayabilirsek gerekirse oradan başlayacak'' diye konuştu.

Çalışmalarla ilgili İstanbul Televizyonu'ndan bu alanda yetkin bir isim olan Can Soysal'ı görevlendirdiklerini bildiren Şahin, ekibin çok heyecanlı olduğunu ve proje için büyük bir şevkle çalıştıklarını söyledi. Şahin, kanalla ilgili şu bilgileri verdi:
''Ben buraya gelirken de en çok üzerinde durduğum işlerden biri çocuk kanalıydı. Çünkü şu an Türkiye'nin olmayan tek kanal çocuk kanalı. Her türlü kanalımız var, ama bize özgü çocuk kanalımız yok. Dolayısıyla bunu en iyi TRT yapar diye düşündük. O nedenle bunu uygulamaya koyuyoruz. Bu açığı bizim gidermemiz gerekiyordu. Çünkü sürekli yabancı yayınlara mahkum oluyoruz. Şimdi çocuk kanalı kurarak sürekli dışarıdan çocuk filmleri, dizi filmleri almak yerine, yavaş yavaş içeride teşvik ederek çocuklara yönelik filmleri nasıl yapabiliriz, bir taraftan da bunun üzerinde çalışıyoruz. Çünkü ilk etapta belki yüzde 50, yüzde 50 yabancı-yerli ürünler koymak istiyoruz ama uzun vadede yüzde 70, yüzde 30 Türkiye lehine çevirmek istiyoruz''


-TRT-4'TEN YAYIN-

TRT Genel Müdürü Şahin, yeni kurulacak kanalın isminin de çocuklar tarafından belirleneceğini kaydetti.

''Çok kabaca belki akla (TRT Çocuk) geliyor ama yarışma yapmayı düşünüyoruz'' diyen Şahin, yarışmanın çocuklara yönelik olacağını söyledi. Şahin, ''Yani, çocuklar kendi televizyonlarının adını koyacak. Bunu gene belki çocuklardan oluşturduğumuz bir komite o ismin doğru, iyi bir isim olup olmadığını, en iyi ismi belirleyecek. Dolayısıyla kimin önerdiği isim birinci gelirse çocuk kanalını açtığımız gün onu misafir edeceğiz'' dedi.

TRT-4'ün şu anda eğitim amaçlı olarak kullanıldığını anımsatan Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yaptıkları görüşmede, öğrencilerin derslerini internetten de izleyebileceğini, bakanlığın internet yayını gerçekleştirdiğini söylediğini belirtti. Böylece TRT-4'ün çocuk kanalı olması için elverişli bir durumun ortaya çıktığını anlatan İbrahim Şahin, şunları söyledi:

''Çocuk kanalıyla ilgili TRT'de bir kanalı boşa çıkardık. Açık öğretim yayınları var şu anda TRT-4'te. Açık öğretim yayınlarında da Anadolu Üniversitesi'ne teklif yaptık, bize geldiler. Para talep edeceğiz. Eğer para vermezlerse açıköğretim yayınlarını yaptırmayacağız. Para verirlerse TRT-3'te, Meclis'in açık olmadığı zamanlarda TRT-3'ten Anadolu Üniversitesi'nin yayınlarını yapacağız.

Kanal, sabah 07.00'den akşam 21.00'e kadar çocuk kanalı olarak hizmet verecek. Akşam 21.00'den sonraki alanda ne yaparız, ona da henüz arkadaşlarımızla karar vermedik, ama tartışıyoruz. Birincisi, akşam 21.00'de çocuklar yattıktan sonra 21.00'den gece 01.00'e kadar genç kuşağa yönelik bir hazırlık yapabiliriz. Yetişkinlere veya 14-25 yaş grubuna yönelik programlar olabilir ya da spor kanalı gibi kullanılabilir. Gece 21.00'den 01.00'e kadar örneğin, 01.00'den itibaren de belgesel koyabiliriz ya da saat 21.00'den 01.00'e kadar belgesel, 01.00'den sabah 07.00'ye kadar spor programları da konulabilir. Bununla ilgili de hangisi daha iyi örtüşüyor, arkadaşlarımız kararlaştıracak, kamuoyu araştırmaları yapacağız, en uygun neyse onu koymayı düşünüyoruz.''


-''DİGİTÜRK İLE GÖRÜŞÜYORUZ''-

Şahin, TRT-4'ün şu anda Digitürk'te bulunmadığını hatırlatarak, bu konuda Digitürk ile de görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

''Digitürk Genel Müdürü aradığında bu projemden bahsettim, sağ olsunlar para almadan çocuk kanalını yayına koyabileceklerini söylediler, bu da iyi bir gelişmeydi'' diyen Şahin, Digitürk'ün kanal başına 500 bin dolar yayın bedeli aldığını söyledi. Şahin, ''Bundan para almayabileceklerini bize söylediler. Ama para verilmesi gerekiyorsa onu da vereceğiz. Çünkü çocuk kanalımızla her alanda olmak istiyoruz'' diye konuştu.

Çocuk kanalında iç, ortak ve dış yapımlara yer vereceklerini ifade eden Şahin, dış yapımların Türkiye'deki şirketlerden de alınabileceğini belirtti. Şahin, ''Türkiye'de şimdi şirket kurup örneğin Walt Disney'e çocuk prodüksiyonu yapanlar var. Onlarla şimdi arkadaşlarımız temas kuruyor veya çocuk kanalı kurduğumuzu duyup bize geliyorlar. Biz de öyle bir uygulama yapacağız'' dedi.
TRT'nin özellikle stüdyo konusunda eksikliği bulunduğunu ifade eden Şahin, Ankara'da donanımlı, yeni bir stüdyo kurulması için çalışmalara başladıklarını kaydetti.