Ünlü olmaya var mısın yok musun
Bu yarışmaya katılanlar belki çok para kazanamıyor; ancak şöhret oluyor.
14 Şubat 2009 12:35

'Var mısın Yok musun'un yarışmacıları, gittikleri her yerde film yıldızı gibi karşılanıyor. Biz de 'Var mısın, Yok musun'un eski yarışmacılarının peşine düştük. Hayatlarında nelerin değiştiğini gözlemledik. Çoğu, yarışmadan önceki mesleklerini bırakmış, 'şöhret olma'nın dayanılmaz hafifliğini yaşıyor.

Para kazanmaya değil, ünlü olmaya 'var mısın, yok musun?'
'Var mısın Yok musun?'un yarışmacıları, gittikleri her yerde bir film yıldızı gibi karşılanıyor, halk kahramanı gibi büyük ilgi görüyorlar. Yarışmadan ayrılalı bir yıl olmasına rağmen hâlâ Kemal, Evren ve Nilgün unutulmuş değil. Ömer Hoca, Nursel, Mevlüt, Hakan, Metin, Tonny ve Emrah da programın ünlü kategorisine giren isimler oldu. Kimi sıra dışı hayat hikâyesi ile kimi ise ilginç özellikleri ile seyircilerin ilgisini çekmeyi başardı. Kemal maçlarda futbolcular kadar çok tezahürat alıyor, Nursel'e 'ailemizin kızı' deniliyor, Nilgün'ü görmek için Almanya'dan gelenler bile var. Hakan, uluslararası bir üne sahip. Evren'i ise Türkiye'de tanımayan yok neredeyse... Biz de 'Var mısın, Yok musun?'un eski yarışmacılarının peşine düştük. Hayatlarında neler değiştiğini gözlemledik. Çoğu, yarışmadan önceki mesleklerini bırakmış, 'şöhret olma'nın dayanılmaz hafifliğini yaşıyor. Mesela görme engelli Evren, Showmax'da kendine ait bir talk show programı sunuyor. Yarışmada 'maviş' olarak tanınan ve yetiştirme yurtlarında büyüyen Nursel Ergin ise önümüzdeki günlerde TRT'de yayınlanacak 'Cam Kırıkları' adlı dizide genç bir kızı canlandıracak. Programın en renkli simalarından Konyalı Mevlüt'ün annesi Naciye Teyze'ye yapımcılardan teklif yağıyor. İllüzyonist Emrah ise yarışmanın, koluna altın bilezik taktığına inanıyor. Çoğunun daha yarışmadan çıkmadan internet siteleri kuruldu ve hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluştu.

Yayınlandığı her akşam reyting rekorları kıran programın yapımcısı ve sunucusu Acun Ilıcalı, yarışmacıların programdan sonra şov dünyasına girmeleri konusunda yardımcı olduğunu söylüyor. Ilıcalı, 'Yarışmacıların bu konudaki bütün hakları bizdedir.' diyerek bir şekilde bonservislerinin de kendilerinde olduğunun altını çiziyor.

Ne kadar ekran, o kadar şöhret
Yaklaşık bir buçuk yıldır ekranda olan programda yarışmacılar, bir an önce yarışıp paraları almaktan ziyade ekranda daha fazla kalabilmenin yollarını arıyor. Çünkü ne kadar çok ekranda kalırlarsa o kadar çok tanınacak ve bir o kadar da halkın sevgisini kazanacaklar. Bakalım onlar da BBG ünlüleri Eray-Melih-Murat gibi unutulup gidecekler mi, yoksa iyi işlere imza atıp hafızalarda kalmayı başarabilecekler mi...

1 sene sonra unutulup gidebiliriz
Evren Doğru (100 bin TL):
Yarışma boyunca kimse bana 'of ne yazık bu da kör' demedi. Çünkü ben kendimi anlatma fırsatı buldum. Aslında tarih öğretmeniydim ve THY'de hem iletişim dersleri veriyordum hem de call center'da çalışıyordum. Yarışmadan sonra kanal yöneticileri beni kadrolarına alıp sunucu olmamı istedi. Başta hedefim yarışmadan iyi bir para alırsam ev alıp huzurlu yaşantıma geri dönmekti. Yoksa ünlü olayım, sunuculuk yapayım diye düşünmedim. Ben hiçbirimizin ünlü olduğunu düşünmüyorum, sadece bilinilirliğimiz arttı. Ama iyi şeyler yapıp hafızalarda kalamazsak 6 ay, en fazla 1 sene sonra unutulur gideriz.

Dışarıda tanımasınlar diye gözlükle dolaşıyorum
Nursel Ergin (201 bin TL):
Aylarca yarışmak için bekledim ve seyircilerin bana taktığı lakap 'ailemizin kızı' idi, bunu korumaya çalışacağım. Yarışmadan önce Çorlu'da bir spor salonunda antrenördüm, şimdi TRT'nin yeni başlayacak bir dizisinde Suna isimli genç bir kızı canlandırıyorum. Yarışmaya para kazanmak ve ev alabilmek için katıldım. İnsanlar dışarıda beni tanıyınca çok utanıyorum, o yüzden gözlükle dolaşıyorum. Şu an yaptığım işe konsantre olmuş durumdayım.
Televizyon garantili bir iş değil, okulumu bitireceğim
Metin Avşar (155 bin TL):
Ben yılbaşı akşamı halkın oylarıyla yarışmaya hak kazandım. 155 bin TL ile aileme ev almak istiyorum. Bir yandan da Sakarya Üniversitesi'nde Dış Ticaret okuyorum. Bundan sonrası için büyüklerimiz (Acun Bey'den bahsediyor) neyi takdir ederse onu en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. Çocuk programı, sunuculuk ve 'Çılgın Dersane'nin dizi versiyonu için oyunculuk teklifi var. Yağmur Ajans'tan da iki teklif aldım. Ama televizyon garantili bir iş değil. Öncelikle okulumu bitirmek istiyorum.

Anneme yemek programı teklifleri geliyor
Mevlüt Acaroğlu (10 bin TL):
Yarışmada en uzun kalan ve hiç para alamayan yarışmacı ben oldum. Hiç hayal kırıklığı yaşamadım. Çünkü maddi olarak bir şey kazanmadım ama manevi getirisi çok oldu bana. 'Mutlu hayat yok, mutlu anlar var' diyerek insanlara 'dünyanın tadını çıkarın' dedim her zaman. Organizasyon işleriyle uğraşıyorum ve Türkiye'nin neresine gidersem gideyim çok tanınıyorum. Yarışmayla annem de tanındı. Şimdi ona televizyon kanallarından yemek programı teklifleri geliyor. Annemin isminin patentini de naciyeteyze.com ile aldık. Artık kendi işlerimi buradan sürdüreceğim.

Kendimi şanslı hissediyorum
Kemal Özcanlı (125 bin TL):
Hayatımın en güzel üç ayını yaşadım yarışmada. Para versem yaşayamayacağım duyguları tattım. Ben hep Ali Sami Yen'e gidip 'Kemal buraya, yumruk havaya' diye tezahürat yapılması isterdim. Geçen sene FB ile oynadığımız son lig maçında bu isteğim gerçekleşti. Paranın büyük bir kısmı borçlarıma gitti, bir kısmını da çocukların eğitimine ayırdım. Yarışmanın ardından 'İtirazım Var' programına yorumcu olarak katıldım ve küçük bir dizide rol aldım. Şu an emlakçılığa başladım. Bu yarışma hayatımı çok değiştirdi. Çevrem çok genişledi ve kendimi şanslı hissediyorum.

Bu ünü hak edecek bir şey yapmadım
Nilgün Karataş (25 bin TL):
Yarışmadan sonra uzun süre sokakta yürüyemedim. İnsanlar etrafımda inanılmaz bir kalabalık oluşturuyordu ve ben utanıyorum. Bu ünü hak edecek kadar yarışmada bir şey yaptığıma inanmıyorum. 25 bin TL için 'daha fazlasını hak ediyordun' dediler. Ben rızkın gönderildiğine inanırım. Hiçbir zaman para ile hareket etmedim. Hâlâ bir evim ve arabam yok. Hayat düzenimde bir değişiklik olmadı. Ama hayatımda bir renk oldu ve çok güzel insanlar tanıdım. Bir sabah programı teklif ettiler ama ben çocuklarla ilgili çalışmalarda bulunmak istiyorum. Birkaç reklam teklifi geldi.

Hangi teklifi kabul edeceğimi şaşırdım
Tony Tezer Tezulaştıran (40 bin TL):
Taksiye biniyorum, restorana gidiyorum 'bizi güldür yeter, para istemeyiz' diyorlar. Yarışmadan önce İngilizce ve İtalyanca öğretmenliği yapıyordum. 5 yabancı dil biliyorum. Başbakanı, yabancı dil bilmiyor dile eleştiriyorlar, ona çok iyi İngilizce öğreteceğimi düşünüyorum. Yarışmadan çıktığımdan beri çağrılmadığım televizyon programı kalmadı neredeyse. Zaten birçok program teklifi geldi, hangisini kabul edeceğimi şaşırdım. TRT bir dizisinde İngiliz bir albayı oynatmak istedi ama kabul etmedim. Kötülerden alıp zayıflara veren bir rolü iyi yaparım diye düşünüyorum. Hem politikayla da ilgiliyim.

Kısa vadeli de olsa insanlar beni örnek alıyor
Hakan Hatipoğlu (132 bin TL):
Hayatımda bir farklılık olsun diye katıldım ve 5 ay beş gün süren bir macera yaşadım. Hiç tanımadığım insanlar mahalle arkadaşı gibi beni ismimle çağırmaya başladı. senistersen.com diye engellilerle ilgili bir internet sitesi kurmuştum, program bu sitenin tanınmasına ve insanların destek vermesine vesile oldu. Kısa vadeli bir şey de olsa insanların örnek aldığı biri oldum. O yüzden kıyafetimden konuşma stilime kadar her türlü yaşantıma daha çok dikkat ediyorum.

Yarışma bana bir altın bilezik taktı
Emrah Şahin (51 bin TL):
4 yıldır illüzyonla uğraşıyordum ve yarışma benim becerimi gösterebileceğim bir alan oluşturdu. O yüzden bu yarışma koluma bir altın bilezik taktı. Aslında ben dış ticaret uzmanıyım, halen işimi yapıyorum ama aza indirdim. Zamanla tüm vaktimi illüzyona ayırmak istiyorum. Yakın bir tarihte illüzyon workshop atölyesi açacağım. Hem küçüklere hem büyüklere öğreteceğim bu işi. Bir de yarışma sırasında sihirbazemrah.com diye bir internet sitesi kurdum. Buradan da insanlara her gün çeşitli numaralar gösteriyorum. Yakında bir televizyon programında yer alarak gösterilerime devam edeceğim.

Diziler hayal ama yarışma gerçek
Acun Ilıcalı:
'Var mısın Yok musun'daki hayalim show dünyasına yeni isimler kazandırmak değil açıkçası. Ama böyle bir şansları varsa kullansınlar. Yarışmacıların bu konudaki bütün hakları bizde. Normalde bizim bu işlerde komisyon alma hakkımız var ama kimseden talep etmedik. Bazen yarışmacılara uygun olmayan projeler geliyor, bunlara benim ve kanalın izin vermediği olmuştur. Bugün insanlar dizi seyrediyorlar ama dizide gördüklerinin hepsi hayal. O seyrettiğiniz dizilerin gerçeğini her akşam biz film olarak koyuyoruz oraya. (Dilek Güray Zaman / Cumaertesi)