Cinsel Uyarı İşaretleri Zap Yaptırıyor


rtuk - Cinsel Uyarı İşaretleri Zap Yaptırıyor

RTÜK'ün vatandaşların televizyonlarda kullanılan akıllı işaretler konusundaki memnuniyetini ölçmeye yönelik araştırmasına göre, uygulama benimsendi.

Televizyon izleyicisinin, yayınlara karşı önceden uyarılmasını amaçlayan akıllı işaretler, 23 Nisan 2006 tarihinden bu yana televizyon ekranlarında uyarıcı olarak kullanılıyor.

RTÜK'ün vatandaşların bu işaretlere karşı memnuniyet derecesini ölçmeye yönelik 1314 kişi üzerinde yapılan araştırmasının sonuçlarına göre, izleyicilerin yüzde 80.9’u işaretlerin yayınlanmasını son derece olumlu buluyor.

İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Konya, Samsun, Erzurum, Gaziantep, Denizli, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Antalya, Malatya ve Balıkesir’de yapılan araştırmada, izleyicilerin büyük çoğunluğunun bu işaretleri gördüğü ve en çok genel izleyici kitlesi için yapılan işaretin hatırlandığı belirlenirken, en az olumsuz örnek oluşturabilecek görüntüler için hazırlanan işaretin bilinmediği ortaya çıktı.
Vatandaşların 57.9’u bu işaretlerin program izleme tercihini etkilediğini, yüzde 68.1’i çocuklarının izleyeceği programları belirlemede etkili olduğunu bildirdi. Araştırmaya göre, vatandaşlar, televizyon ekranlarında, en çok şiddet/korku ve cinsellik içeren programların işaretleri görüldüğünde çocuklarını televizyondan uzaklaştırıyor ya da kanal değiştiriyor.