TRT'deki Erzurum Üniversite Kış Oyunları'nın açılışından haraketle TRT'yi eleştiri bombardımanına tutan Sabah Yazarı Hıncal Uluç'a TRT' den açıklama geldi.


01.02.2011’de Sabah Gazetesi’nde yazan Hıncal Uluç isimli köşe yazarı, TRT’nin Erzurum Üniversite Kış Oyunları’na gelmediğini ve bu oyunları sadece bir kanaldan yayınladığını belirterek yanlış ve yanlı yorumlarıyla, okuyucusunu yanıltmıştır. Aynı yazar, TRT kurumunun kendisine 29.01.2010 tarihinde verdiği cevaba değinmek yerine, yeni sorular sormayı tercih etmiştir.

İşte cevaplarımız;

1-“Erzurum Oyunları”, diye bir kavram yoktur, spor yazarının yanlış tabirler kullanmasını, okuyucusuna havale ediyoruz. “2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları” diye bir kavram vardır. Bu oyunların açılışının bir kenara atıldığını iddia etmek için, ya hiç televizyon izlememek ya da “okumuş cahil” olmak gerekiyor.

Zihni, tek kanallı TRT dönemlerinde kalanların, çok kanallı bir medya grubunun yayın dağılımını anlaması mümkün değildir.

Bizim 14 farklı kanalımızın 14 farklı işlevi vardır. TRT 1 kanalımızda Ziraat Türkiye Kupası maçları vardır ve bunun dışında da bu kanalımız aile dizilerini yayınlamaktadır. Yaklaşık 4 saatlik kesintisiz bir canlı yayını, TRT 1’den yayınlamayı tercih etmedik. TRT 1 kanalımız, Erzurum’dan 15’er dakikalık canlı bağlantı yapmıştır.

2- 50 yıldır yazıp, okuyuculara ahkâm satan bir yazarın, okuduğunu anlaması gerekir. 29.01.2010’da yazdığımız açıklamada açılış törenlerinin başta TRT HABER, TRT HD, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında yayınladığımızı belirtmiştik.

3-Açılışları kesintisiniz yayınladığımız kanal olan TRT HABER o gün reyting listelerinde ilk 25 içindeydi. Açılışın aynı anda onlarca televizyondan birden gösterildiği düşünülürse; Türk halkının yayıncılık rekabeti içinde TRT HABER’i tercih ettiğini açıkça görüyoruz. Bir haber kanalının; özellikle de 4 saatlik bir yayın için, reytinglerde ilk yüz içerisinde ilk 25’e girebilmesi bir başarıdır! Açılışların resmi yayıncısı TRT’dir. Kıskanç davranıp açılış törenlerini diğer kanallardan sakınsaydık, reytinglerimiz çok daha üst sıralara çıkardı. Reyting listelerinde, haber kanalları kategorisinde TRT HABER açık ara birinci gelmiştir. Anlayabilene…

4-“Esas kanal” olmayan bir kanal tanımıdır. Bizim her kanalımızın ayrı bir yayın teması, ayrı bütçesi ve ayrı bir hedef kitlesi vardır. Ziraat Türkiye Kupası maçı da; aynı yayın saati içerisinde açılışlar, diziler vBulletin olmasına rağmen reyting listelerine ilk 28 program içinde girmiştir. Bu sıralama bu konjonktürdeki bir maç için kötü bir reyting değildir. Anlayabilene…

5-“Bugüne kadar yaptığınız yayınların Türk halkına maliyeti nedir? Reytingi nedir?” sorusuna cevap verebilmemiz için haftalarca yazı yazmamız gerekiyor.

50 yıllık bir gazetecinin sorduğu bu anlamsız soruyu, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. İletişim fakültesi derslerinde “en kötü soru” olarak örnek gösterilecek bu sorunun, neyi kastettiği bile belli değil. TRT 43 yıldır TV yayını yapıyor, bu yayınlar mı, TRT’nin bugünkü yönetiminin gerçekleştirdiği yayınlar mı yoksa 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları mı kastediliyor? 84 yıllık TRT yayıncılığının en hesaplı, en kaliteli yayınlarını yapıyoruz. Bunun ispatı açık: Rekor büyümeyi rutin bütçe kalemleriyle gerçekleştiriyoruz! Hemen her yıl TRT için elektrik faturalarından yapılan kesinti oranlarını küçültüyoruz.

Sizin TRT’ye 9 yıl boyunca yaptığınız düşük reytingli Tele Pazar programından çok daha düşük bütçeli ve Devlet Denetleme Kurulu’nun denetlemesine gerek duyurmayan yayınlar yapıyoruz.

Malum, Hıncal Uluç’un TRT’ye yaptığı programın; hem niceliği hem de bütçesi çok tartışılmış ve devreye, Cumhurbaşkanı tarafından Devlet Denetleme Kurulu sokulmuştu.

Hıncal Uluç isimli yazar; Üniversiteler Arası Kış oyunlarını, bir spor yazarı olarak Erzurum’dan izleseydi ya da televizyonundan TRT kanallarını bulabilseydi, TRT çalışanlarının fedakârlığını görürdü. 170 kişiye “tatil yapıyor”demek; 170 farklı tazminat davası konusudur.

Televizyon karşısından Türkiye’yi yönetmeye çalışanlar; televizyon izlemeyi de öğrenmelidirler."Hıncal Uluç' un yazısıEFENDİM TRT çıldırmış.. Bu benim değil, Radikal'in lafı.. "Uluç'un sorusu TRT'yi çıldırttı" diye başlık atmışlar, pazar günkü haberlerine..
Başbakana bir soru sordum. Yanıt sormadıklarımdan, TRT'den gelmiş. Radikal de onu haber yapmış.
Ben başbakana bir soru sordum..
"Siz ve eşinizi ekranda gördüm. Coşmuş alkışlıyordunuz. Cumhuriyet tarihinin en önemli spor olaylarından birinin, 80 ülkeye canlı yayınlanan o muhteşem açılışını TRT halktan kaçırdı. O saatlerde TRT1 ve TRTHD, Fenerbahçelilerin, hatta kart sahibi, yani parasını peşin ödemiş Fenerlilerin bile gitme zahmetine katlanmadığı, hiç bir özelliği kalmamış bir formalite futbol maçını naklen veriyordu. 600 milyon dolara mal olan Kış Oyunları'nın açılışı ise, pek çok kişinin izleme şansının dahi olmadığı yan kanallardaydı. Ben TRTTürk'te bulabildim ancak. Halkın vergileriyle, yani benim verdiğim para ile yayın yapan TRT, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ve Spor Bakanı'nın konuşma yaptıkları, bu harika gösterilere sahne olan Açılış'ı niçin TRT1 ve TRTHD'den yayınlamaz?. Bu esas kanallar, nasıl bir süGoogle Page Rankingüntü futbol maçına tahsis edilir. Sorumlulardan hesap soracak mısınız" dedim..
TRT muhatabım değildi. Çünkü verecekleri yanıtı biliyordum. Pekin Oyunları'nı rezil ettikleri için, genel müdürlerinden ödül alanlar ne diyebilirlerdi ki?.
Ama Radikal'e göre çıldırmış, kendilerine sorulmayan soruya yanıt vermeye kalkışmışlar..
O zaman, şimdi onlara soruyorum..
Hadi cevap versinler..
1- Ülke ve sporcu katılımı açısından Dünya Rekoru olan Erzurum Oyunları'nın açılışını niçin TRT1 ve TRTHD'den yayınlamadınız?. Fener elenmiş, Gençler turu atlamışken formalite gereği yedeklerle oynanan maçı bu "Esas" kanallardan yayınlayıp, Erzurum Açılışını kenara atma sebebiniz neydi?.
2- Açılış törenlerini hangi kanallarda dolana dolana yayınladınız?.
3- Açılış yayınladığınız kanalda reytinginiz neydi?.
4- Esas kanalda yayınladığınız Fener- Gençler maçının reytingi neydi?.
5- Bugüne dek yaptığınız yayınların Türk halkına maliyeti nedir?. Reytingi nedir?.
Boş lafı bırakın. "TRT 170 kişi ile Erzurum'da" demek ne anlama geliyor..
Ben söyleyeyim. Harika bir kış tatili yapıyorlar. Pekin tatili gibi.. Aksini kanıtlamanız, sorularıma yanıt vermenizle mümkün olabilir ancak..
Cevap vermeye cesaretiniz var mı?.
Varsa demagojiyi bırakın. Sorduklarıma yanıt verin.
"Hıncal Uluç 5 soru sordu, işte cevapları" diye..
Hadi verin, göreyim sizi..
Verin, ben bu köşeyi size ayıracağım..
Hadi.. Hadi.. Çıldırmayın sakın. Ama korkmayın da. Cevap verin sadece.. Ve sadece sorduklarıma.. Lafı uzatmadan, dolaştırmadan. Benim sorularım kadar kısa, benim sorularım kadar net..
Hadi..