Ekran serüvenine kelimenin tam anlamıyla hızlı bir şekilde başladı Suskunlar dizisi.Birbirlerinden başka tutunacak kimseleri olmayan dört çocuğun hayaına odaklanan dizinin başrollerinde Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Berk Hakman, Aslı Enver oynuyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise Çağatay Tosun oturuyor.(
Suskunlar dizisi 1996 yapımı Sleepers (Kardeş Gibiydiler) adlı filmin uyarlaması.
Kuzey- Güney de yeni sezonun iddialı dizilerinden biri olarak başladı.İzlenme rekorları kıran dizi Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy, Öykü Karayel, Bade İşcil'in de aralarında bulunduğu kadrosuyla dikkat çekiyor. Dizide Mustafa Avkıran, Hale Soygazi ve Zerrin Tekindor gibi tecrübeli oyuncular da var. (Ayrıntıları farklı olsa da Kuzey- Güney'in esin kaynağı da bir döneme damgasını vuran bir yabancı dizi. Rich Man Poor Man yani Türkiye'de bilinen adıyla Zengin ve Yoksul. )


Ezel geçtiğimiz iki yıla damgasını vuran bir dizi olarak tarihe geçti.İlginç senaryosuyla ve anlatım tekniğiyle dikkat çeken bu dizi de defalarca sinemaya ve TV'ye uyarlanan bir edebiyat klasiğine benzetilmişti.( Ezel'in esin kaynağı Alexandre Dumas'nın Monte Kristo Kontu adlı kitabıydı.)


Umutsuz Ev Kadınları yeni sezonun en çok izlenen dizilerinden biri. ( Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken bu dizinin esin kaynağı da Desperate Housewives adlı yapım. )


Muhteşem Yüzyıl aslında Osmanlı'nın en parlak dönemine ve onun mimarı olan Muhteşem Süleyman lakaplı Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın aşkına odaklanıyor.( Ama o dizi de benzetmelerden nasibini aldı. Özellikle de kostümleriyle The Tudors adlı diziye benzetildi. )Küçük Sırlar da geçen iki sezona damgasını vuran bir yapımdı.(Küçük Sırlar da esin kaynağını Gossip Girl adlı diziden alıyordu.)


Doktorlar, ekranın uzun süre yayınlanan dizilerinden biri.( Grey's Anatomy, yerli Doktorlar dizisine esin kaynağı oldu. 92007 yılında yaz dizisi olarak başlayan Kavak Yelleri çok tutulunca 157'inci bölüme kadar devam etti.( Bu dizinin esin kaynağı da ABD yapımı bir dizi olan Dawson's Creek'ti. )Tatlı Hayat, ekranın güldüren dizilerinden biri olarak hatırlanıyor.( Tatlı Hayat, The Jeffersons adlı ABD yapımı dizien uyarlandı.)