Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın taslak raporuna göre, 15 yaşından küçük olup dizilerde oynatılan her çocuk için komisyondan izin alınacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çocukların televizyon dizileri, filmler ve reklamlarda oynatılması ve defilelerde manken olarak kullanılmasına ilişkin yasal boşluğun ortadan kaldırılması için hazırladığı taslak raporda, öncelikle kurulacak komisyona başvuru şartı getirdi.
Raporda, çocukları dizi, film ve reklamlarda oynatmak isteyenlerin, mevzuattaki boşluk giderildikten sonra kurulacak komisyona öncelikle izin başvurusu yapmak zorunda kalacakları, ancak izin çıkması halinde çocukları oynatabilecekleri vurgulandı.
Söz konusu rapor, "Çocuk İşçiliği Konusunda Ulusal Kapasitenin Geliştirilmesi Doğrudan Eylem Projesi" toplantısında ele alındı.


'Yasaya aykırı'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışan Çocuklar Bölümü Başkanı Murat Ayhan Başaran, İş Yasası'nın 71. maddesine göre 15 yaşın altındaki çocukların çalıştırılmasının yasak olduğu halde dizilerde ve reklamlarda pek çok çocuğun çalıştığını vurguladı. Başaran, bu konudaki mevzuatı AB'yle uyumlu hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırlattığı taslak raporda da şu ifadelere yer verildi:

Televizyon, reklam filmleri ve defilelerde görülen 1-14 yaşlarındaki çocuklar, yasanın açık ifadesine aykırı olarak çalıştırılıyor.
İşveren ve aileler arasında imzalanan sözleşmelerle, çocukların belirsiz çalışma koşullarında çalıştırılması en önemli yasadışı unsuru oluşturuyor.
Bu çocuklar, herhangi bir hukuki koruma altında değil.

Setlerin minik işçileri

Kimi zaman ağlatan, kimi zaman güldüren ve yayımlandıkları gün reyting rekorları kıran dizilerin minik işçileri oynadıkları karakterlerle birlikte küçük yaşta şöhreti yakalıyor... Küçük yaşta para kazanmaya başlayan, gece gündüz demeden sette çalışarak kendilerine yazılan rol için çaba harcayan minik set işçilerinden bazıları şöyle:

Binbir Gece: Efe Çınar 5 yaşında.
Selena: Cansu Demirci 14 yaşında. Gizem Güven 12 yaşında. Dilara Kurtuluş ise 9 yaşında.
Arka Sokaklar: Furkan Göksel, Onur Bay, Kerimhan Duman.
Elveda Derken: Çağla Şimşek 5 yaşında. Ayça Turan 7 yaşında. Ece Bostancı 7 yaşında.
Hatırla Sevgili: Karina Selin Kükrer 5 yaşında.