Doğan Türker’in kaleme aldığı Büyük Tasfiye Operasyonu adlı kitap Alfa Yayınları’ndan çıktı.


Amerikan derin devleti, ABD’yi Irak Savaşı’na adeta zırla sürükleyen herkese ve her kuruma radarlarını yöneltmiş, ilk fırsatta karşı darbeyi indirmek için beklemeye geçmişti. Beklenen fırsat gecikmedi. ABD, kısa bir askeri harekâttan sonra Irak’ın tamamını işgal etmiş, 9 Nisan 2003’te Bağdat’ı ele geçirmişti. Ülke çapında yapılan yoğun aramalara rağmen hiçbir kitle imha silahına rastlanmamıştı. Yeni muhafazakârların, ABD’yi koskoca bir yalanın peşinden sürüklediği ortaya çıkmış, ABD dünyada nefret duyulan ülke durumuna gelmişti. Amerikan derin devleti faturayı kesmişti, ABD’yi savaşa sürükleyen yeni muhafazakâr kadro tasfiye edilecekti. Büyük çaplı bu tasfiye operasyonu, bu kitabın konusunu teşkil ediyor.

Bu kitapta, Dick Cheney, Paul Wolfowitz, Douglas Feith, Richard Perle, Scooter Lewis Libby, Michael Ledeen, Larry Franklin, Steve Rosen, Keith Weismann, Horald Rhode, Michael Rubin, ve Judith Miller gibi birçok kişinin ismi geçiyor. CIA, DIA, SISMI, DSGE, AIPAC, AEI, MOSSAD gibi birçok kurumdan söz ediliyor. Tüm bu isimler ve kurumlar arasındaki şaşırtıcı bağlantıların ortaya konduğu kitapta Amerikan derin devletinin menziline aldığı herhangi bir ülkede kendi isteklerini gerçekleştirmek için nasıl yöntemlere başvurabildiğini ve hedefine koyduğu kişi ve kurumları nasıl tasfiye ettiğini okuyacaksınız. Bu bağlamda derin devlet kavramının nasıl ortaya çıktığı ve nasıl bir örgütlenme biçimi içerisinde olduğu masaya yatırılıyor.

Kitapta ABD’nin Ortadoğu üzerindeki politikaları ve bu politika çerçevesindeki İsrail’in Mart 2003’te Irak’a saldırma kararının arkasındaki önemli unsur olduğuna vurgu yapılıyor. Bu çerçevede İsrail lobisinin, ABD’nin dış politikalarına yön verdiğine dikkat çekilirken bu lobinin Amerika’da ulaştığı gücün derin devleti nasıl rahatsız ettiği ayrıntılarıyla yer buluyor.

Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl geliştiği ve stratejik hamlelerin ülke çıkarları açısından önemine değinilen kitapta Türkiye’nin lobi konusunda eksik olduğu vurgulanıyor. Türkiye’nin bu eksikliğini kapatmak için ABD’de Türk lobiciliğine ayırdığı yıllık 800.000 dolar karşılığında anlaştığı firmanın Türkiye’ye kazanımlarının neler olduğu anlatılıyor.

Amerikan derin devletinin tasfiye operasyonunda ilk darbenin, yeni muhafazakârların idolü Richard Perle’ye vurmasıyla başlayan süreç ayrıntılarıyla anlatılırken derin bağlantıların adamı Ahmet Çelebi’nin kim olduğu, çatışan Kürt grupları arasındaki rolü ve Amerikan derin devletinin Çelebi’yi nasıl tasfiye ettiğini okuyacaksınız. Bunun yanında Amerikan derin devletinin kâbusu Jonathan Pollard’ın İsrail’e verdiği bilgilerle Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)’nün karargâhını bombalatması ve Yaser Arafat’ın şans eseri kurtulduğu bu olay sonrası gelişmeler gözler önüne serilirken İsrail casusunun siyasetin merkezinde nasıl bir rol oynadığına tanıklık edeceksiniz.