Uzun bir aradan sonra 'Bağdat'tan Dönen Şiirler' adlı kitabı ile şiirleriyle yeniden gündeme gelen Şaban Abak'ı ve Türkiye Yazarlar Birliği'nce yılın şairi seçilen Şaban Abak'ı Hakan Albayrak böyle anlattı:


Yeni Şafak'ın kurucu kadrosunda yer almış olan yazar, şair, eğitimci ve sendikacı dostumuz Şaban Abak'ın "Karpuz Kestim Yiyen Yok" adlı kitabıyla ilgili bir yazımda şöyle demiştim:

"Bu kitapta bu milletin yeniden keşfedilmeyi bekleyen derinliği var. Tanıdığım en yerli (en soylu anlamıyla yerli) yazarı olan Şaban Abak'ı coşkuyla, hürmetle, muhabbetle selamlıyor ve bu kitap için cân-ı gönülden tebrik ediyorum. Dörtnala koşan bir ata benzettiğim 'Bağdat'tan Dönen Şiirler' için tebrik ettiğim gibi… Ve inşaallah yakında çıkacak olan yeni kitapları için tebrik edeceğim gibi…Cân-ı gönülden ve şükranla!... Niçin şükran? Çünkü Şaban Abak'ın her hamlesi, aşağılanıp duran bu mübarek topraklar için, bu kutlu millet için bir iade-i itibardır. Şaban Abak konuştuğunda Anadolu konuşur; en yüksek ve aynı zamanda en derin perdeden!"

Şaban Abak yine konuştu, Anadolu yine konuştu; Ebabil Yayınları'ndan çıkan "Kayıp Atlar Haritası"nda, at metaforunu kullanarak, kayıp medeniyetimize olan hasretimizi dile getirdi. Hasretimizi dile getirmekle kalmadı, vuslata giden yolu da işaret etti.

Dicle gibi, Fırat gibi, Nil gibi, Tuna gibi akan 16 şiir var bu kitapta. Bir bütünün parçaları olan bu şiirler bizi "kayıp atını arayan Durmuşoğlu Duran"a yoldaş ediyor ve kadîm medeniyet havzamızdan geçirerek uzak ufuklara taşıyor. Bir zamanlar efendisi olduğumuz ufuklara. Yeniden efendisi olabileceğimiz ufuklara.

Birinci şiirde şöyle diyor –daha doğrusu Durmuşoğlu Duran'a şöyle dedirtiyor- Şaban Abak:

"Evet battım, bir güneş olarak ama"

Bu mısraı şifa niyetine tekrar tekrar okuyorum; tekrar tekrar okuyorum ki özgüvenim tazelensin:

"Evet battım, bir güneş olarak ama"

"…bir güneş olarak ama"

"…bir güneş olarak…"

Gerisi, batan güneşin yeniden doğuş sancıları; DİRİLİŞ MUŞTUSU.

"Bir intihar arefesi" gibi mısralardan geçilmeyen mıy mıy edebiyatından mustaripseniz benim gibi, "Kayıp Atlar Haritası" size de ilaç gibi gelecek.

Evet; Şaban Abak'ı bu nefis kitap için de cân-ı gönülden tebrik ediyor ve kalbime verdiği sürur için ona şükranlarımı sunuyorum.

* * *
Hamiş:

Türkiye Yazarlar Birliği, 2007'nin son demlerinde yayınlanan "Kayıp Atlar Haritası"nın kıymetini vakitlice takdir ederek Şaban Abak'ı Yılın Şairi ilan etti.

İsabet.

Ama kâfi değil.

Şaban Abak'ı Yılın Eğitimcisi de ilan etmek lazım.

Zira, Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen'de Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Basın Sekreteri olarak görev yapan Şaban Abak, önceki yıllarda olduğu gibi geçen yıl da Türkiye'nin dört bir yanındaki sendika şubelerini seferber ederek İslam Milleti'nin ve İslam Medeniyeti'nin dirilişi hakkında birbirinden önemli konferanslar düzenledi, dersler verdi.

Üstad Necip Fazıl ve üstad Sezai Karakoç'a yoldaşlık etmiş olan şair Akif İnan'ın kurduğu Eğitim-Bir-Sen'e de zaten böyle yöneticiler yakışır…

Yolumuzu aydınlatan Şaban Abak'a selam olsun!