Şakasına söylerdim. Sonra ben de inanmaya başladım. Reha Ankara’dan taşınınca, Ankara’nın nüfusu bir eksilmekle kalmadı. Ankara’nın merakı azaldı. Soruları azaldı. Asıl, vicdanı azaldı Ankara’nın.
240711aa9 - Evden kaçan ağbim
Reha’nın Birgün’deki yazılarını okudukça, “büyük sözler” etmek için kurduğum bu cümlelere, ben de inanmaya başladım. Bu yazıları “yurduna ve halkına duyarlı bir kalemin yazıları” diye mi özetlersiniz? Böyle bir hamasetten daha büyük bir haksızlık olamaz. Ben başka şekilde ifade ederim ama, doğrudur, bunlar var, o yazılarda. Çok büyük, çok başka bir şey var ama: hayatın kimimizden tırtıkladığı, küçük parçalar kopardığı; kimimizden alıp götürdüğü, en küçük bir kırıntı bile bırakmadığı bir şey: vicdan! Bu yazıları bu sözcükten daha iyi anlatacak bir şey bulamadım.

Bir şey daha var: Kıskandım Reha’yı. İnsan dostunu kıskanır mı? Kıskanırsa böyle kıskanır işte. Evden kaçan ağbisini kıskanmak gibi... Bir gün Ankara’dan çıkarsam, ben de böyle yazmalıyım, gibi.

Ama zaten öyle oldu Reha’nın Ankara’dan çıkışı. Evde herkes uyurken, sessizce kapıyı çekip, yokluğunu kahvaltıda hissedeceğiniz bir gidiş oldu onunkisi. Unuttuğu sigarasıyla çakmağını, pencereden ona atmak fırsatımız bile olmadı. Ankara’da yarım bıraktığı rakısını, yıllardır içiyoruz işte. Baktım ki paketinde sigara kalmamış, ben de o an sigarayı bıraktım. Çakmağını mı? Nazmi’nin Körfez’inin son günleriydi. Karşı masada tek başına oturan esmer, siyah gözlü, tam da Reha’nın cilveleşeceği türden güzel bir kadına verdim. Sigarasını yaktıktan sonra, “siz de kalsın” dedim. Reha, böyle yapardı çünkü.

Lafı uzattım. Ben size başka bir şey söyleyecektim. Yazılarını okuyacağınız bu adam var ya: “uzak ara” dostumdur benim. Evden kaçan ağbimdir. Evden, gönüllerinize gelen delikanlıdır. Sizde böyle biri var mı?


NOT: Mağden’in, kısa bir süre sonra piyasaya çıkacak olan ‘Kalem Ele Küsmeden’ adlı kitabına yazılan önsözden...