Dilek Dündar'ın ''El alem ne der ?'' adlı kitabı, Cinius Yayınevi’nden çıktı.


151627 - ''El Alem Ne Der ?'' Güldürecek

“El âlem ne der?” doğum ve ölüm dahil, tüm yaşantısı boyunca hakkında neler konuşulabileceğini öğrenmek ve öğrendikten sonrada bunlara gülüp geçebilmek isteyenler için, örneği olmayan sıra dışı bir başvuru kaynağı… Dilek Dündar kitabında, karşılaşılabilecek veya değiştirilmek istenen her durum karşısında, el âlem grubunun olası duygu, düşünce, yorum ve kararlarına, konu başlıkları altında seçenekli olarak yer veriyor. Amaç, okurun kendisine uygun yorumları seçip, hakkında yapılabilecek dedikodular ile dalga geçip eğlenebilmesini sağlamak.

Toplumsal önyargılara farklı bir pencereden yaklaşan kitap, 82 maddeden oluşan “doğdum; el âlem ne der?” bölümüyle başlıyor. Askerlikten aşka, ergenlikten evliliğe yaşamın tüm dönemeçlerini, farklı başlıklar altında ele alan kitapta, her bölüm altında sıralanan olası dedikodu içerikleri, tek tek numaralandırılıyor. Böylece, herkesin kendine uyan durumu numarasıyla hatırlaması sağlanarak, okurun kitabı bir yaşam rehberi olarak kullanımı kolaylaştırılıyor. Aynı zamanda, kitabı okuyan kişilerin, kendi durumlarını birbirleriyle paylaşmaları da pratik hale getiriliyor.

Kitabın giriş bölümünde “Birçoğumuz küçük yaştan itibaren; ‘Aman dikkat et etrafına! Bak! Sakın bize laf söz getirtme, ele güne rezil olmayalım. el âlem duymasın, sonra bizim hakkımızda ne der, ne düşünürler?’ diye konuşulan bir ortamda büyümüştür.” Saptaması yapan yazar, etrafın sözlerine ve değerlendirmelerine olan duyarlılıktan yaşamın hiçbir döneminde kurtulabilmenin pek mümkün olmadığının altını çiziyor. Okura, ünlü bir Nasreddin Hoca fıkrası ile “herkesi memnun edemezsiniz” mesajı veren Dilek Dündar, kitabın sonunda yer alan “Canlandırmalar” bölümünde ise el âlem’in özel yaşamın ne kadar içine girebildiğini ortaya koyan örnek diyaloglara yer veriyor.

Daha ilk hafta içinde 6. baskısını yapan ve kapağında “Sadece eğlence aracı olarak kullanılmalıdır” uyarısı bulanan kitap, Cinius Yayınevi’nden çıktı.