Türk Dil Kurumu, Türkçedeki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi için aralarında Orhan Pamuk ve Yılmaz Erdoğan gibi isimlerden görüş alacak


Türkçedeki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu, bazı yazar ve sanatçıların görüşlerine başvuracak.

AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci başkanlığında toplanan Komisyon, görüşlerine başvurulacak kişi ve kurumlar üzerinde durdu. Geçen haftaki toplantıda, ''dili iyi kullanan'' yazar, reklam metin yazarı, tiyatro ve sinema sanatçıları ile senaristler, iletişim ve eğitim bilimcilerini dinleme kararı alan Komisyon, bazı isimleri davet etme kararı aldı.

Toplantıda, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ve RTÜK uzmanlarının yanı sıra Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, Öykü Yazarı Mustafa Kutlu, Oyun Yazarı Turan Oflazoğlu, Sanatçı Yılmaz Erdoğan'ın komisyona davet edilmesi benimsendi.