Ece Temelkuran’ın Everest Yayınları tarafından yayımlanan yeni kitabı ‘Ne Anlatayım Ben Sana!’ 3 günde 3. baskıya girdi.

242409ia4 - 3 günde 3 baskı: Ne Anlatayım Ben Sana!

Okurun yoğun ilgisi ile karşılanan kitap, piyasaya çıktığı ilk gün tükendi. İkinci gün 2. baskısı, üçüncü gün de 3. baskısı tükenen kitaba yoğun ilgi sürüyor. ‘Ne Anlatayım Ben Sana!’nın 4. baskısı da kitabevi raflarındaki yerini alacak.

Ece Temelkuran, F tipi cezaevleri, tecrit, açlık grevleri ve ölüm oruçları hakkında yazdığı kitabında şöyle sesleniyor:

Kaç kişi sustuk biz? (…)
Bazen en uzak halk kendimizinkidir bize. Okyanus aşırı bir memlekettir bazen Türkiye. Bu toprağın yeniden bizim toprağımız olmasını istiyorsak eğer yeniden birleştirmemiz gerekiyor tepelerimizin hikâyelerini. Söküldüğümüz yerlerden, “çilemizi” çözüp çözüp yeniden örmemiz gerekiyor kendimizi. Yoksulluğun vahşetiyle sertleşen hikâyeleri neresinde bıraktıysak o sahneye dönüp yeniden takip etmemiz gerekiyor film şeridini. Korkup gözümüzü kapattığımız sahnelere dönüp bu kez gözlerimizi dört açıp bakmamız gerekiyor.

ECE TEMELKURAN KİMDİR?
1973, İzmir doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi’ni 1991’de, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1995’te bitirdi. İlk yazıları Patika dergisinde yayınlandı.

1993’te Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı. Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı; röportajlar yaptı. Bütün Kadınların Kafası Karışıktır adlı kitabı 1996’da yayınlandı. Aynı yıl Alman hükümeti tarafından yılın gazetecisi seçildi ve Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı.

1997 yılında Oğlum Kızım Devletim - Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri adlı araştırma kitabı yayınlandı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ve bu mesleği -henüz- hiç icra etmedi.

Cumhuriyet Dergi için yaptığı “Bekaret Testi Suçtur” adlı yazısıyla Tabipler Odası Yılın Araştırma Yazısı ödülünü aldı.

Yurtiçinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı, CNN Türk’te muhabirlik yaptı. Daha sonra şiir-metin (poem&prose) türündeki İç Kitabı (Everest, 2002) yayınlandı. Eylül 2002’de şiir-metin türündeki üçüncü kitabı Kıyı Kitabı’nı yazdı. Milliyet’teki köşe yazıları sebebiyle BAL Vakfı tarafından “Beyaz Yorum” ödülüne layık görüldü.

Dünya Sosyal Forum sürecini izlemek için 2003’te Brezilya’ya, 2004’te Hindistan’a gitti. Arjantin’de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları “Buenos Aires’te Son Tango” adı altında yazı dizisi olarak Milliyet’te yayınlandı.

Savaş karşıtı yazıları sebebiyle Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “Barış Kalemi” ödülünü aldı.

Temelkuran’ın ‘Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita’ kitabı, dünyaca ünlü ‘Lettre Ulysses Gazetecilik ve Röportaj Ödülü’ne aday gösterildi.

Milliyet gazetesinde “Kıyıdan” adlı “köşesinde” yazmaya devam ediyor.