Kitabını okumasanız bile çoğunuz filmini mutlaka seyretmişsinizdir. Seyretmediyseniz de yakında mutlaka seyredersiniz. Çünkü Türkiye'nin İran gibi 'tuzağa düşüp' Şeriat devletine dönüşmesinden endişe eden hassas ruhlu bir yurtsever dostunuz, üstüne düşen 'vatan borcu' olduğu inancıyla büyük olasılıkla size hediye edecektir.
Peki, son günlerde dilden dile dolaşan İranlı Yazar Marjane Satrapi'nin Persepolis çizgi romanı nasıl okunmalı ya da çizgi filmi nasıl seyredilmeli?
Ne kadar despot bir soru oldu değil mi? Bir insanın neyi nasıl okuyup, anlayacağını bile birilerinin belirlemek istemesi... Direktifle bir eseri anlama çalışması ne kadar iğrenç geliyor insana. Ama merak etmeyin, benim niyetim, neyi nasıl algılamanız gerektiğini öğretmeye çalışmak değil. Amacım sadece eseri okumuş birisi olarak bazı ayrıntılara dikkat çekmek.
Her kitap, okuyanın düşünce kalıplarına göre her kafada ayrı ayrı şekillenir bu tartışılmaz bir gerçek.
Persopolis'de bunu daha net çizgilerle görebilirsiniz.
108109 - Persopolis'i Nasıl Okumak GerekirKimleri için Persepolis İran İslam Devleti'nin baskıcı yönünü göz önüne serip, 'halkın Şah'ı devirme tuzağına kapılarak' "aptalca" Şeriat'ın ağına düşmesinin ibretlik öyküsüdür. Bu ruh yapısı bize hayli tanıdık: Madem aptal halk komünizmin kendisine sunacağı dünya cennetini kavrayamacak kadar cahil ve gücümüz de halka rağmen devrim yapmaya yetmiyor, o zaman Amerikancı faşistler, Şeriatçı faşistlerden yeğdir!

Kimine göre de Allah inancı olmayan burjuva bir ailenin "sapkın görüşlü" kızının, nasıl Batı bataklığına gömülüşün ibretlik öyküsüdür yaşanan. Bu çıkarım da bize yabancı değil: Madem ki Allah'ın varlığına ve birliğine iman etmiyorlar, kendilerine başka bir ülke bulsunlar ya da seslerini kesip rejimin isteklerine boyun eğsinler. Müslüman Mahallesinde salyangoz mu satılırmış!... (Aslında katledilmeleri vaciptir diyenler de çıkabilir ama Marjane Satrapi bile İran'ın o kadar da katı olmadığını, sadece rejimi yıkmak isteyenleri katlettiğini işaret edecek kadar insaflı. Hatta eserde yobaz mantığının yanı sıra erdemli mollalların genç kızı fikirlerinden dolayı kolladığını gösteren bölümler bile var. Demek ki birilerine garip gelse de molla ve ateiste merhamet bir arada olabiliyormuş)
Bir başka gözle bakarsanız, Zerdüşt atalarının ilerici dini dururken ülkesi "çağdışı bir dini" benimsediği için geri kalmış bir ülkenin köklerini diriltmek isteyen ilerici ve çağdaş genç kızının kimliğini koruma savaşı var karşımızda. Hayrettir ki bu ruh yapısı da nedense bize hiç yabancı değil.
108110 - Persopolis'i Nasıl Okumak GerekirMeseleye hangi yönden bakarsanız bakın ortada kanlı devrim sancılarını yaşamış, kanlı savaşlar görmüş ve öcü olarak gördüğü Doğulu ülkesinden kaçmak isterken Batı'nın kendi ruhu için bir bataklık olduğunu fark etmiş, önceleri peygamber olmak isteyen küçük bir kızken, kendisini avutan Tanrı'yı Marksla aynı kefeye koyarak küstürmüş yetişkin bir genç kızın gözünden İran gerçeğinin ana hatlarını buluyorsunuz... İslam Devleti öncesinde de, esnasında da zulüm altında yaşayan ve sahip oldukları petrol zenginliğinden dolayı sonrasında da zulüm altında yaşamaya aday bir ülke insanının sancılarını "marjinal" bir tipin gözünden algılıyoruz. Bu zulüm daha ne kadar sürecek? Büyük usta Nazım Hikmet'in mısrasıyla yanıt verelim: İnsanlar birbirini sevmeyi öğrencinceye dek...
Marjanane Satrapi'nin kitabını önyargılardan uzak, koşullu yaklaşımlardan uzak ve tenkitçi bir gözle okuyan herkes, dünya görüşü ne olursa olsun, insanın insana zulmünün sistemlerle yok edilemeyeceğini, sadece saygı ve empatisi ile çözüleceğini görecektir... Hatta daha dikkatli okuyanlar daha da önemli bir gerçeğin farkına varabilirler: Persepolis yazarının gözden kaçırılmaması gereken noktası kimliği.
Marji'nin dedesi serveti Şah tarafından elinden alınmış ve onun Başbakanlığını yapmış bir aristokrat.. Bu yüzden de İslam adına sergilenen faşizm kadar, önceki ABD güdümlü faşizmle de yarım kalmış bir hesaplaşmaları var. Marji'nin ailesinin İran-Irak Savaşı'na bakışlarında sadece Saddam'a olan nefretlerini görebiliyoruz. Yurtseverlik fedakarlık düzeyinde değil sadece söylemsel düzeyde. Çünkü savaş, onların değil, hiç sevmedikleri ve kendi hakları olan devrimlerini "gasp etmiş" mollaların savaşı. Bu yüzdün de savaşın kazanılıp kaybedilmesi onlar için çok da önemli değil.
Yani kelimenin tam manası ile aristokrat bir ailenin kan davası üzerinden devrim felsefesi yapıyoruz!
108111 - Persopolis'i Nasıl Okumak GerekirŞimdi izninizle, sizleri okumanızda yarar olduğuna inandığım bu kitaptan ayırıp 1998 yapımı ve yine herkesin seyretmiş olmasını umduğum bir filme götüreceğim. Filmin ne sanatsal açıdan ne de içerik itibarıyla önemli bir yapım olmadığı bir gerçek. Ama konusu itibariyla her Türkiyeli ve hatta her Ortadoğulu özgürlük savaşçısına yönelik önemli mesajlar içeriyor. Ünlü Bilim Kurgu Dizisi Uzay Yolu'nun 9. Sinema Filmi olan İsyan'dan söz ediyorum.
Bir müretabatın geçirdiği "cinnetle" (teknik arıza) ile başlayan olaylar dizisinde kendisine bir halkın ortadan kaldırılmasına yol açacak görev verilen Kaptan Jean-Luc Picard, gerçeği fark edince "Aptallar, Federasyonu iki ailenin kan davasına kurban ettiniz" diyerek Atılgan müretebatıyla birlikte Federasyona isyan etmek zorunda kalır...
128011 - Persopolis'i Nasıl Okumak GerekirFilmden aklımda kaldığı kadarıyla ilginç bir diyalog aktarmak istiyorum:
- Bu bir katliam olur efendim.
- Yapma kaptan o gezegende sadece birkaç yüz kişi var. Ama bu görev sonunda, bilimsel araştırmaların ulaşacağı sonuçlarla milyonlarca kişi ölümden kurtulacak..
- Peki yapılanın bir katliam sayılması için kaç kişi ölmesi gerekir efendim? Bin, on bin, yüz bin!
Şimdi tekrar düşünmekte yarar var, insanın insana sevgisizliğinden, çıkar savaşlarından ve karşı düşünceye tahammülsüzlüğünden doğan sorunların suçunu daha ne kadar rejimlere yıkacağız? İnsan özgürlüğünü yok sayarak rejimlerin yıkılması ya da korunması için daha ne kadar insan kurban edeceğiz?
Ve siz sözüm ona insanı özgür kılmak adına daha kaç kan davasını temel alarak insanları birbirine kırdırmayı sürdüreceksiniz? Dünya üzerinde yazılmış en değerli kitap olan insanı doğru okuyabilmek ve özgür düşünceye kavuşturabilmek için daha kaç insan öldürmeniz gerekiyor? Yüz bin, bir milyon, on milyon!...


Yaşar İliksiz'in Yazısından Alıntı