Hisarüstü cinayetleri
hisarustucinayetlerixp4 - 4 Kitap Tanıtımı


Gazeteci ve romancı Cüneyt Ülsever bu kez bir dizinin ilk kitabıyla çıkıyor okurlarının karşısına, Üçlü Çete Maceraları’nın ilk kitabı Hisarüstü Cinayetleri. Everest Yayınları’ndan çıkan kitap tüm kitapevi raflarındaki yerini aldı.
Bugüne dek siyasi polisiyelerini okumaya alışmış olduğumuz Cüneyt Ülsever bu kez 1960’lı yıllarda, o zamanlar bir gecekondu mahallesi olan Hisarüstü’nde yaşananlardan yola çıkarak, farklı şehirlerde işlenen cinayetlerin peşinden gidiyor.

Everest Yayınları

Polisiye 16
519 sayfa, Mart 2008
ISBN: 978-975-289-480-8

Olympe
olympejn2 - 4 Kitap TanıtımıParis, 1793: Özgürlük tasarılarının ve savaşın ortasında bir ülke.
Olympe de Gouges: Bu özgürlüğün herkes için olmasını, eşitliği, adaleti savunan bir kadın.
Sansür için, “Düşünceyi ve kelimeleri kesmekle başlayan, en sonunda kafaları kesmeye kadar giden eski bir kontrol hevesi işte,” diyor Olympe.
“Bir Düş İçin Yaşayan Kadın” OLYMPE: Tarihten öğrenecek çok şeyimiz olduğunu hatırlatan bir roman.
Everest Yayınları

Eğer şafakta gelirlerse
egersafaktagelirlerseqh3 - 4 Kitap Tanıtımı

'Angela, sevgili kardeşim, günümüzde zencilerin kollarını bağlayan zincirlerin -hatta yalnızca zincirlerin- görüntüsü, Amerikan halkı için dayanılamayacak bir anı olmalıydı; öyle ki, bir anda ayaklanıp bu zincirleri kırmalıydılar.
Ama öyle olmadı, zincirleriyle pek mutlular şimdi. Sense çok yalnız görünüyorsun, hemen hemen Bachau'ya götürülen bir aracın içindeki Yahudi kadını kadar. Ne yapalım... Susmanın yalnız cinayet değil, aynı zamanda intihar demek olduğu bir çağda yaşadığımız için elimden geldiğince gürültü çıkarmaya çalışıyorum burada, Avrupa radyoları ve televizyonlarında. Sevgili kardeşim, sizin neslinizin içinde yaşadığı büyük devrim, zencilerin bilinçlenmesi, Amerika'nın başlangıcı ya da sonu olacaktır. İçimizden bazıları, beyaz ya da siyah, yeni bir bilincin, yeni bir halkın, yeni bir ulusun doğması için yapılması gereken fedakârlıkları biliyoruz. Bunu bilip de bir şey yapmadan durmak, kiralık katillerin seviyesine inmek olur. Bildiğimize gör e, senin hayatın için kendi hayatımız gibi mücadele etmemiz, gaz odasına giden yolu kendi bedenlerimizle tıkamamız gerek. Çünkü sabah seni almaya gelmeleri, akşama sıranın bize geleceğini gösterir. Kardeşin, James Baldwin.'

Agora Kitaplığı

330 sayfa,
1. Basım, Mart 2008
ISBN: 978-605-006-016-4
Fiyatı: 15 YTLFeminist sinema ve film teorisi
feministsinemavefilmteoce6 - 4 Kitap Tanıtımı

Anneke Smelik'in yazdığı bu kitap, çağdaş feminist sinemanın siyaseti ve beğenilerini ele alan bir çalışmadır. Feminist yönetmenlerin son derece üretken yollarla yarattıkları alternatif film biçimlerini takip eden yazar, feminist filmlerin temelini oluşturan sinemasal sorunlar(yaratıcı yönetmenlik, bakış açısı, metafor, montaj ve imgesel aşırılık)üzerinde durmanın yanı sıra, teori ile sinema arasındaki kesintisiz bir ayna oyunu misali, bu sinemasal tekniklerin dişil öznelliği olumlu biçimde nasıl temsil edegeldiğini de ortaya koymaktadır.

Feminist sinema görsel kültürü, bir toplumsal ve sembolik değişim motoru rolü oynayarak dönüştürmüştür. İşte, elinizdeki kitap da, eleştirmenlerin dikkatini fazla çekmemekle birlikte hepsi eşsiz birer eser olan filmler ('Bir Sessizlik Sorgusu', 'Bağdat Kafe', 'Barbar Düğünler', 'Sweetie' ve 'The Virgin Machine' gibi) üzerinden, ihtiyacı çok hissedilen kanonlaştırmaya önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bu filmlerde femini st gündemin klasik konu başlıklarının bazıları (tecavüz, cinsel şiddet, aralıksız bir mücadele halini almış olan dişil faillik ve özerklik nosyonu ve lezbiyen arzuyu temsil etmenin güçlükleri, vBulletin.) yeniden ele alınırken, feminizmin nasıl bir olumlayıcı farklılık yaratabileceğine ışık tutulmuştur...

Agora Kitaplığı

256 sayfa,
1. Basım, Mart 2008
ISBN: 978-605-006-018-8
Fiyatı: 18 YTL