EDİSAM’ın korsan yayın raporuna göre korsan yayın oranı bir sene içinde yüzde 40’tan yüzde 60’a çıkmış durumda. Korsanla mücadelede, yasalar yeterli ama yeterince uygulanmıyor.
242368 - Korsan yayın oranı yarı yarıya arttı
Edebiyat ve İlim Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (EDİSAM) Başkanı Metin Celal, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, EDİSAM’ın korsan yayın raporunu açıkladı. Korsan yayınının her geçen gün arttığına işaret eden Celal, “Geçen yayın yılında sektörün yüzde 40’lık emeğini çalan korsanlar, bu sezon da bu oranı yüzde 60’a çıkarttılar ve yayıncı, yazar ve devletten yaklaşık 300 milyon YTL çaldılar” dedi.
EDİSAM Başkanı Metin Celal, korsanla mücadelede yasaların yeterli olduğunu ve uygulanmasını istediklerini söyleyerek, “Ağustos 2005-Ağustos 2006 tarihleri arasında yapılan 163 baskında, 105 bin 465 kitap, 134 bin 811 kitap kapağı, 165 bin 450 forma, 50 fotokopi makinesi ele geçirildi, 73 dava açıldı” diye kaydetti.

ÜNİVERSİTE DERS KİTAPLARINDA KORSAN PAYI YÜZDE 90
Celal, bir çeşit korsan piyasasının varolduğuna da dikkat çekerek, üniversite ders kitaplarında da korsanın payının yüzde 90’lara ulaştığını anlattı.

“Korsanla mücadelede yasalar yeterli, uygulanmasını istiyoruz” diyen Celal, savcıların hızlı hareket etmesi, hakimlerin de hızlı kararlar almasını beklediklerini söyledi.

EN KÖTÜ KORSAN PİYASALARINDAN BİRİ TÜRKİYE
Uluslararası kuruluşlara göre “Türkiye’nin, dünyanın en kötü korsan piyasalarından biri olarak kalmaya devam ettiğini” dile getiren Celal, korsanla mücadelede yasaların uygulanması yönünde zafiyet yaşandığını, pek çok yerel yönetimin de sokakta korsan satışına izin verdiğini, hatta yer tesis ettiğini kaydetti.

BANDROL UYGULAMASI, MÜCADELE YÖNTEMİ OLMAKTAN ÇIKTI
Celal, bandrol uygulamasının da korsanla mücadele yöntemi olmaktan çıktığını belirterek, zaten üretilen kitapların yarıya yakınının bandrol uygulamasından muaf hale getirildiğini anlattı.

Korsan satıcıların yeni satış yöntemleri belirlediklerini, sırt çantaları ile satış yapıldığını bunun da özellikle İstanbul’da vapur çıkışlarında görüldüğünü belirten Celal, zabıtaların ise buna ses çıkaramadığını iddia etti.

FOTOKOPİ YOLUYLA KORSANLIK HIZ KAZANDI
Celal, fotokopi yoluyla korsanlığın da hız kazandığını kaydederek, özellikle üniversite çevrelerinde hatta kantinlerinde kitapların fotokopiyle çoğaltıldığını, bunun da yasadışı olduğunu söyledi.

Korsanla mücadele konusunda en çok dertlerini dinleyen hükümetin, bu hükümet olduğunu da belirten Celal, “Korsanla mücadelede hükümet katındaki kararlılık, bürokrasi katına yansımıyor” dedi.

KORSAN SATICILARA YER TAHSİS EDİLİYOR
Yerel yönetimlerin de yeterli sorumluluğu göstermediğini ve korsan satıcıları birer seçmen olarak gördüklerini savunan Celal, hatta bu kişilere, yer dahi tahsis edildiğini ileri sürdü.

EDİSAM 2. Başkanı Tuğrul Paşaoğlu da kıt imkanlarla, Birliğin, korsanla mücadele ettiğini anlattı.

Bandrol satışının meslek birliklerine verilmesini de isteyen Paşaoğlu, “Korsan, bir hırsızlıktır. Korsan, bir kamu suçudur. Bizler mafya usulü örgütlenmeye tek başımıza karşı çıkamayız” dedi.