Teknogerilim türünün babası olarak tanınan Michael Crichton yine bu türün örneklerinden biri olan ‘Sessiz Tehlike’ ile çıkıyor okurun karşısına.
243450 - ‘Jurassic Park’tan ‘küresel ısınma’ya
Michael Crichton, ‘Sessiz Tehlike’de pek çok bilimsel gerçeği soluk kesici bir kurguyla birleştirip heyecanlı bir teknogerilim romanı yaratmış. Ünlü yazar bu kez ‘küresel ısınma’ konusuna eğiliyor.
243453 - ‘Jurassic Park’tan ‘küresel ısınma’ya
Paris’te bir fizikçi, laboratuarda yaptığı deney gösterisinden sonra, güzel bir kadın tarafından öldürülür.
Malezya’nın yabanıl ormanlarında, esrarengiz biri, istediği özelliklere göre kovitasyon teknoloji içeren korkunç bir alet satın alır.
Yeni Gine karasularında kullanılmak üzere Vancouver’dan küçük bir araştırma denizaltısı sefere çıkar.
Tokyo’daki bir gizli servis ajanı birbirinden bağımsız görünen bu olayların ne anlama geldiğini çözmeye çalışmaktadır.
‘Sessiz Tehlike’, okuru, Grönland’ın buzullarından Antarktika’nın volkanlarına, Arizona çöllerinden Solomon adalarının yabanıl ormanlarına, Paris’in sokaklarından Los Angeles plajlarına taşıyor.

Michael Crichton
1942 yılında Chicago’da doğan Michael Crichton, Harvard Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra kariyerine yazar ve film yapımcısı olarak devam etti.
Teknogerilim türünün babası namıyla tanınan yazarın ‘The Andromeda’, ‘Strain’, ‘Kongo’, ‘Jurassic Park’ ve ‘Timeline’ adlı romanlarının yanı sıra ‘Five Patients’, ‘Travels’ ve ‘Jasper Johns’ adlı edebiyat dışı yapıtları var.
243467 - ‘Jurassic Park’tan ‘küresel ısınma’ya
Michael Crichton, Jeffrey Hudson takma adıyla yazdığı ‘A Case of Nead’ adlı kitabıyla Amerikan Polisiye Yazarlar Derneği tarafından 1968 yılında; ‘The Great Train Robbery’ adlı kitabıyla da 1980 yılında Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü.
Ayrıca 1970 yılında ‘Five Patients’ kitabıyla Amerikan Tıp Doktoru Yazarları Derneği Ödülü’nü, 1995 yılında filmlerde ilk kez bilgisayar programıyla görüntü efekti kullanma öncülüğü yaptığı için Amerikan Sinema Akademisi tarafından Görüntü Efektleri Oscarı’nı kazandı.
1995’te ‘Acil Servis’ adlı televizyon dizisi ile George Foster Peabody Ödülü’nü, yine aynı dizi için 1996’da en iyi drama dalında Emmy Ödülü’nü aldı.