Sanatçı Serkan Özkaya yeni heykel çalışması olan Pastacı Yamağı’nı İsviçre’nin başkenti Bern’de, ‘İçini Boşaltmak’ isimli sergide günışığına çıkarıyor.
243473 - Özkaya’nın Pastacı Yamağı Bern’de
18 Ağustos ile 8 Ekim tarihleri arasında açık olacak serginin küratörü ise Philippe Pirotte. Sanatçının, elindeki yumurtaları döken, çocuk yaşta bir pastacı yamağını canlandıran heykeli, Eylül ayında da İstanbul’da Galerist’te izleyicinin karşısına çıkacak.

Sergide ayrıca sanatçının Birleşmiş Milletler ile gerçekleştirdiği, tüm dünyada aynı anda ucuza içki içilmesini önerdiği Evrensel Happy Hour mektuplaşmaları ve Bak! Uçak Geçiyor isimli çalışmaları da bulunuyor.

Serkan Özkaya, Eylül ayında Şanghay Bienali eşzamanlı projelerinden biri olan Avrupa Pavyonu’nda yeni yapıtı “Bana Onun Kellesini Getirin!” adlı çalışması ile yer alacak; aynı zamanda 14 Eylül’de İstanbul’da Galerist’te, “Kendine Geldiğinde, Canavar Hala Mağaranın Önündeydi” isimli kişisel bir sergi açacak.

Galerist’teki ve geçtiğimiz ay Berlin’de Künstlerhaus Bethanien’de sergileri kapsamında, Amerikalı düşünür Willoughby Sharp ile bir söyleşi gerçekleştiren Özkaya, bu söyleşiyi de Hayatta Hiç Doğru Bir Şey Yaptın mı? başlığıyla kitaplaştırıyor.

“HAYIR, HAYIR, OLMUYOR, YAPAMIYORUM!”
Özkaya, bu yılın Mart ayında Halil Altındere ile birlikte güncel sanata ve kurumlarına alışılmışın dışında bir bakışı ortaya koyan “Hayır, hayır, olmuyor, yapamıyorum!” isimli söyleşilerini kitaplaştırmıştı. Kitapta ikili, sanatta konformizm, ihanet, eğitim, taraf tutma, kurumlar ve güncel sanat sergileri gibi konulara da değiniyor.

Serkan Özkaya’nın yapıtları Türkiye, Avrupa ve ABD’nin birçok şehrinde sergilendi. Sanat üzerine yazılarını kitaplaştırdı. Uluslararası dergi ve yayınlarda üzerine yazılar yer aldı.