neyis - Necatigil Ödülü Enis Batur'un 'Neyin Nesisin Sen' adlı kitabıyla kazandığı ödül, Enis Batur'a, 16 Nisan'da verilecek.


Necatigil Şiir Ödülü 'Neyin Nesisin Sen' adlı kitabıyla Enis Batur'un oldu. Seçiciler kurulu önceki gün oy birliğiyle ödülü Enis Batur'a verdi. Ödül gerekçesinde "Türk şiirinin son dönem öncü şairlerinden olan Enis Batur, Neyin Nesisin Sen kitabında, geniş boyutlu, uzun soluklu şiirinin tüm verimlerini sergilerken, 'şiir çabası'nın sürekli oluşunun da yetkin bir örneğini vermiştir.'"denildi. Kitabın, 'Türk şiirine olduğu kadar dünya şiirine de açık bir şiirin zengin olanaklarını sunduğu' için ödüle değer bulunduğu ifade edildi.

Bu yıl seçiciler kurulu Füsun Akatlı, Cevat Çapan, Mehmet H. Doğan, Haydar Ergülen, Doğan Hızlan, Mehmet Taner ve Tahsin Yücel'den oluşuyordu. Mehmet H. Doğan'ın vefatıyla, aile temsilcisi Selma Esemen kurula katıldı.

Ödül, 16 Nisan Çarşamba günü saat 18.00'de Taksim Park Mühendishane'de yapılacak törenle Enis Batur'a verilecek. Şair Behçet Necatigil anısına, ailesi tarafından düzenlenen ödül, 1980 yılından bu yana veriliyor.

(Kültür Sanat)