1-4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek etkinliğe 12 ülkeden 36'sı yabancı 132 sanatçının konuk olacak. "2. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri", 1 Mayıs Perşembe günü etkinliklerle başlayacak.
Etkinlik, Afrika ve Asya'nın (AFRASYA) bölgesel nitelikteki ilk uluslararası kültür-sanat etkinliği olacak ve "Yerelden ulusala, ulusaldan evrensele" sloganıyla yapılacak.
"Uluslararası Çukurova Sanat Günleri", bu yıl 'Yalnızlaştırılmış insan için...' temasına adandı. Katılımcı sanatçılara 'Çukurova'nın Adonis Çiçeği' ismi verilen etkinlikte dağıtılmak üzere bir de 'Festival Gazetesi' yayınlanacak. Gazete, Adana Kültür Sanat Merkezi'nde halka açık, ücretsiz olan etkinlikte yine ücretsiz olarak dağıtılacak
Türkiye Yazarlar Sendikası ile Arap Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği'nin eşgüdümünde, Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza A.Ş. ile birlikte gerçekleştirilecek. Yazın dünyasının birçok şairini, yazarını, öykücüsünü Çukurova'nın kültür, sanat ve tarih kokan toprağında buluşturacak olan etkinliğe; Suriye (10), Lübnan (1), Bahreyn (1), Ürdün (3), Irak (2), Filistin (5), Tunus (3), Fas (1), Yemen (1), Azerbaycan (1) ve Kırgızistan'dan (1) önemli isimlerin katılacağını belirtiliyor.

Alıntı:
Gazeteci-Yazar Çetin Yiğenoğlu , etkinliğin alt yapısının geçen yıl hazırlandığının altını çizerek, AFRASYA'dan önemli sanatçıların katılacağı "2. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri"nin, dünyanın bölgesel nitelikteki en önemli sanat etkinliği olduğunu vurguladı. Yiğenoğlu, Sanat Günleri'nin, kültürler arası iletişim anlamında çok büyük bir proje olduğuna işaret etti.

Koza A.Ş. Genel Müdürü Fevzi Acevit de, bölgenin merkezi konumundaki Adana'nın, tarih boyunca ekonomik ve kültürel anlamda önemli bir kent olduğuna dikkat çekerek, amaçlarının, Adana'nın sanat kenti kimliğini geniş kitlelere ulaştırmak olduğunu belirtti. Acevit, tüm sanatseverleri "2. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri" kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikleri izlemeye davet etti.