12FA65192D0D59478FAA249Fb - 1. Uluslararası İstanbul Koro Günleri Festivali


5-9 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul' da ilk kez gerçekleştirilecek olan Uluslar arası İstanbul Koro Günleri Festivali konuklarını ağırlamaya hazır! Bu ilk yılında festivale, İspanya' nın Leon kentinden Torreblanca Korosu, İtalya' nın Torino şehrinden La Gerla Korosu, Polonya' nın Krakow şehrinden Haslo Erkek Korosu, Slovakya' nın Kösice kentinden Collegium Technicum Korosu, Bulgaristan' ın Gorna kentinden Slaviansko Edinstvo Korosu, Macaristan' ın başkenti Budapeşte' den Sonore Vegyeskar korolarının yanı sıra İstanbul' dan Acappella Grup 34, Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Klasik Müzik Korosu, S.Vartanants Korosu, İTÜ Çok sesli Korosu ve Söz Sanat Grubu, FMV Ayazağa Işık Müzik Öğretmenleri Vokal Grubu ve , Ladies & Gentlemen Korosu katılıyor.

Festival; Feyziye Mektepleri Vakfı' nın ana sponsorluğunda, Şişli ve Kadıköy Belediyelerinin destekleri, İTÜ' ye bağlı MİAM (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) ve Notre Dame de Sion Okullarının mekan sponsorlukları, Timeout ve Andante Dergisi' nin basın sponsorluğu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı' nın manevi desteğiyle gerçekleşecek.

Festivalde konserlerin yanı sıra Osmanlı-Türk Müziği Tarihi, Cumhuriyet Dönemi Türk Çok sesli Müziği gibi ülkemizin müziğini yabancı korolara tanıtmayı amaçlayan seminerlerin yanı sıra "korolar için ses açma ve ses alıştırmaları" konulu bir seminer de gerçekleştirilecek. Festival, 5 Kasım saat 20.00 'de İTÜ Maçka kampusü Mustafa Kemal Amfisi' ndeki etkinlikle başlayacak, 8 Kasım saat 19.30' da FMV Nişantaşı Işık Lisesi Muvaffak Benderli Salonu' nda Türkiye' nin en başarılı vokal gruplarından Vokaliz ' in de konuk olarak katılacağı bir geceyle son bulacak. Konserlere girişler ücretsiz.