4-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 58. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye’yi, Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) temsil edecek.

Türkiye’nin 2008’de konuk ülke seçilmiş olması nedeniyle bu yıl ve önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalar ve uluslararası temaslar çok önem taşıyor.

Dünya yayıncılarının buluşma noktası olan ve resmi açılışı 3 Ekim Salı günü yapılacak olan fuarda Türkiye’yi -Yapı ve Kredi Bankası’nın ana sponsorluğunda- Türkiye Yayıncılar Birliği temsil edecek.

190 bin metrekarelik alana yayılan fuarda Türkiye’nin standı, konuk ülke Hindistan standının yanında kuruldu.

Stantta yayınevlerinin 2005-2006 yıllarında yayımlamış oldukları Türk yazar, düşünür ve sanatçılara ait kitaplar ile Türk yazarlarının yabancı dillere çevrilen kitap örnekleri sergilenecek.

Yazarların eserlerinin yabancı dillere çevrilerek yayımlanmasının sağlanması amacıyla, diğer yayınevleriyle ilişki kurulması, ön görüşmeler ve bağlantılar yapılması, çeviri destek projesi hakkında diğer ülke yayıncılarına bilgi verilmesi çalışmaları sürdürülecek.

İstanbul Kitap Fuarı’nın tanıtımının da yapılacağı fuar süresince, Türkiye Yayıncılar Sendikası Başkanı Enver Ercan ile Uluslararası PEN Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi Başkanı Vecdi Sayar da stanttaki çalışmalara katılacak.