Everest Yayınları’ndan çıkan ‘Ne Anlatayım Ben Sana’, Ece Temelkuran’ın kaleme aldığı son kitap.
248640 - Ece Temelkuran: Zor söyleneni söylemek gerek
Okurlarıyla Milliyet Gazetesi’nde; ‘Kıyıdan’ adlı köşesinde buluşan Temelkuran’a, 3 ayda 5 baskı yapan kitabını, yazıdaki hedefini ve jüri üyeliği yaptığı 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali - Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nı sorduk.

Ölüm oruçlarının; tutuklu yakınlarının, özellikle de annelerinin gözünden anlatıldığı bir kitap ‘Ne Anlatayım Ben Sana’. 4. baskısı tükenip 5. baskıya geçmesi, yazarı Ece Temelkuran’a, içindeki mesajın bir yerlere gitmiş olduğunu düşündürüyor.
248641 - Ece Temelkuran: Zor söyleneni söylemek gerek
Gazeteciliğe 13 yıl önce Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabirlikle başlayan yazar, bugün Milliyet gazetesi köşe yazarı. Mesleki heybesinde; 1996’da Alman Hükümeti’nce Yılın Gazetecisi seçilmek, 2004’te ‘Çağdaş Gazeteciler Derneği’ Barış Kalemi Ödülü’nü ve bu yıl da ‘Türk Tabipler Birliği’ - Düşünce ve Demokrasi Ödülü’nü almak gibi kıymetleri bulunduruyor Temelkuran.

Sırasıyla; ‘Bütün kadınların kafası karışıktır’, ‘Oğlum Kızım Devletim - Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri’, ‘İç’, ‘Kıyı’, ‘İçeriden’, ‘Dışarıdan’, ‘Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita’ ile süren yazın sürecine 8. kitabı ‘Ne Anlatayım Ben Sana’yı ekledi Temelkuran. Evvelden sarf edilmiş sözleri, ağaçları öldürüp kağıtlara nakşetmeyi anlamsız buluyor. Bunu ağaçlara yapılmış bir haksızlık olarak kabul ediyor. Yazarın önerdiği ise, hiç değilse zor söyleneni söylemek gerektiği…

Bu kitabı neden yazdınız, nasıl bir ihtiyaçtan doğdu bu kitabın yazılması?
-Türkiye’de herkesin, ‘üzerine konuşmamak üzere’ mutabakata vardığı belli konular var. Bir şey yazılacaksa o konularda yazılmalı bence. Geri kalanı ağaçlara haksızlık. Edilmiş sözleri, bahsedilmiş konuları yeniden ağaçları öldürüp kağıtlara nakşetmek bana çok anlamlı gelmiyor. Yeni şeyler söylemek çok mümkün değil belki ama hiç değilse zor söyleneni söylemek gerektiğini düşünüyorum. Böyle kitapları kıymetli buluyorum. Bu damarda kitaplara benzeyen bir şey yazmak istedim.

Ne kadar zaman içinde yazdınız kitabı?
-Metnin oluşması iki yıl aldı aslında ama yazım süreci üç küsur ayda tamamlandı.

Gövdesine kırmızı bir kurdele sarılı ‘Ne Anlatayım Ben Sana’, içinde alıntılar da barındıran 9 ayrı bölümden oluşuyor. Eski bir kitabı kapsayan, genişletilmiş bir kitap mı bu?
-Yeni bir kitap bu. Neden yeni bir kitap; çünkü içinde sadece eski bir kitaptan birkaç paragraf alıntı var.

Yepyeni bir kurguyla yepyeni bir şey yazdım. Dolayısıyla okurlar yepyeni bir şey okuyacaklar ‘Ne Anlatayım Ben Sana’nın içerisinde.


GAZETECİLİK ÜLKESİNDE ZAVALLI BİR MÜLTECİYİM
Kitapta kullandığınız dil; edebiyatın dili mi oldu yoksa, haber dili mi kullandığınız metinlerde?
Benim için dilde ikisi o kadar ayrı değil. Ben haberi yazarken de standart haber diliyle yazmadım. Muhabirliğe başladığım ilk günden bu yana öyle yazmadım. Öyle nasıl yazılacağını bilirim ama öyle yazmıyorum. Bu matematik öğrenirken formülü sorgulamak gibi bir şey. Diğer yandan da şu var, yazdıklarım giderek edebiyata daha çok yaklaşıyor. Zaten oradan sürgün bir vatandaş olduğumu düşünüyorum. Gazetecilik ülkesinde zavallı bir mülteciyim. Metinlerde bilgi var ama bunu tamamen de edebi yazarsan gerçekliğinden şüphe edilmesi olasılığı doğacak ki buna katlanamazdım. Dil bir hazine. Bu bilgileri ve gerçekleri okutmak için bu hazineyi kullandım. Hakikat metinlerinde edebiyat kullanılmasın dersek bence yazının çok önemli bir damarını kesmiş oluruz. Ölüm oruçları ile ilgili bir kitabı birisine başından sonuna kadar okutmak hiç kolay bir iş değil. Şahsen ben başından sonuna kadar yazmakta zorlandım. Edebiyat, okuyanı devam ettirmek için gerekliydi. Ben de bunu kulandım…


Ece Temelkuran neden yazıyor? Yazı ile yapmak istediğiniz ne?
-En geniş anlamda karşı çıkmak için diyebilirim. Yazmamayı beceremediğim için, başka türlü bir şey bilmediğim için yazıyorum.


FİLMCİLİK ÇOK ZOR, ÇOK PARA GEREKTİREN BİR İŞ…

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali - Ulusal Belgesel Yarışması’nda jüri üyeliği yaptınız. İzlenimlerinizi paylaşır mısınız?
-Öncelikle yarışmaya katılan filmlerin hiçbiri profesyonel bir prodüksiyon değildi. Türkiye’de profesyonel olarak belgesel üreten insanların yarışmaya katılmamasını üzücü buldum. Genç insanların işleriydi izlediklerim. Çoğu belgesel değil de televizyon röportajı tadındaydı. Açıkça söyleyeyim benim kişisel seçimimle, jüri seçimi aynı oldu.

Benim kardeşim filmci olduğu için bir filmin nasıl yapıldığını yakından görme şansım oldu benim. Filmcilik çok zor, çok para gerektiren bir iş. Bu yıl Altın Portakal - Belgesel Yarışması’na gelen filmlerin hepsinin ‘hiç parayla’ yapılmış işler olduğu belli. Bazı jüri katılımcıları tarafından jüri kararına da “hiçbir film ödüle değer bulunamamasına rağmen gelen filmler arasından…” gibi bir şey yazılması istendi. Ama ben istemedim bunu. Emeğe büyük saygısızlık. Türkiye’de bu işler çok zor oluyor ve kimse de kimseyi desteklemiyor.


kaynak: ntvmsnbc